Marea Britanie a coborât nivelul alertei teroriste de la „grav” la „substanţial”

Regatul Unit îşi coboară nivelul alertei teroriste de la ”grav” la ”substanţial”, iar riscul unui atentat este considerat de-acum drept ”probabil” şi nu ”foarte probabil”.
Iulian Tudor
04 nov. 2019, 17:18
Marea Britanie a coborât nivelul alertei teroriste de la

Nivelul alertei teroriste în Regatul Unit a fost coborât luni de la ”grav” la ”substanţial”, riscul unui atentat fiind de-acum considerat drept ”probabil” şi nu ”foarte probabil”, a anunţat ministrul britanic de Interne Priti Patel, relatează AFP.

Centrul de analiză teroristă reevaluează nivelul alertei din şase în şase luni. Regatul Unit se situează la al treilea nivel de alertă – pe o scală de cinci. ”În pofida coborârii nivelului alertei, terorismul rămâne una dintre ameninţările cele mai directe şi imediate la adresa securităţii noastre interne”, a avertizat ministrul, îndemnând publicul să ”rămână vigilent”, informează news.ro.

Marea Britanie nu s-a mai aflat la acest nivel de alertă de la 19 august 2014, data la care acesta a fost ridicat de la nivelul ”substanţial” la nivelul ”grav”, în faţa ameninţării teroriste în legătură cu Siria şi Irakul.

Regatul Unit a fost însângerat apoi de un val de atentate, revendicate de gruparea Statul Islamic (SI).

În martie 2017, un bărbat a intrat cu vehiculul în mulţime, pe Podul Westminster, după care a înjunghiat mortal un poliţist în faţa sediului Parlamentului, un atentat soldat cu cinci morţi, potrivit news.ro.

Două luni mai târziu, 22 de persoane, inclusiv copii, au fost ucise într-un atac la sfârşitul unui concert al Arianei Grande, la Manchester.

În iunie, în acelaşi an, o camionetă a intrat în mulţime pe London Bridge, după care cele trei persoane de la bordul acesteia au înjunghiat trecători în Borough Market. Bilanţul a fost de opt morţi şi aproximativ 50 de răniţi.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”