ALEGERI PREZIDENTIALE 2019. Iohannis, despre renunţarea la imunitate şi austeritate

ALEGERI PREZIDENTIALE 2019. Preşedintele Klaus Iohannis a declarat luni, la Ploieşti, că imunitatea preşedintelui este prevăzută în Constituţie şi nu se poate renunţa la aceasta fără modificarea Constituţiei.
Filip Stan
18 nov. 2019, 16:52
ALEGERI PREZIDENTIALE 2019. Iohannis, despre renunţarea la imunitate şi austeritate

ALEGERI PREZIDENTIALE 2019. „Acest lucru se poate face odată cu schimbarea Constituţiei şi, sigur, când ajungem la schimbarea Constituţiei, voi relua această temă”, a răspuns Iohannis la o întrebare pusă de jurnalişti despre faptul că în campania din 2014 a spus că primul lucru pe care îl va face ca preşedinte e să renunţe la imunitate.

Klaus Iohannis a mai spus că împreună cu Guvernul PNL îşi propune creşterea salariilor şi pensiilor. „Noi, şi eu şi actualul Guvern, ne dorim pentru români să ajungem în situaţia, şi vom ajunge, să creştem salariile şi pensiile, nu aşa cum mincinos răspândeşte PSD zvonul că noi am vrea austeritate”, a afirmat Iohannis.

Klaus Iohannis: „Regimul Dragnea-Dăncilă împroaşcă şi acum în campanie venin, minciuni şi fake-news. Refuz dezbatere cu PSD”

Preşedintele a vorbit şi despre ceea ce îşi propune dacă va mai câştiga un nou mandat. „Pentru următorul mandat am foarte multe proiecte, toate ţin de România normală. Avem nevoie de o resetare a României, asta însemnând să reparăm tot ce s-a stricat în aceşti ani. Marile sisteme publice trebuie repuse în funcţiune, aşa cum sunt gândite, sistemul de sănătate, şcoli, Poliţie, Jandarmerie şi aşa mai departe. Peste tot acest regim toxic Dragnea-Dăncilă şi-a înşurubat pilele, cunoştinţele, neamurile. Lucrurile trebuie reluate, trebuie aduşi oameni merituoşi, oameni pregătiţi în poziţiile de conducere, trebuie să refacem aceste sisteme, în aşa fel încât să funcţioneze pentru cetăţean. Asta deja este o muncă imensă. În paralel, trebuie create condiţii pentru o dezvoltare economică mai bună, mai sustenabilă”, a afirmat Iohannis.

Acesta a adăugat că are şi proiecte importante ce ţin de securitatea naţională. „Evident, sunt zone care ţin de securitatea naţională, unde trebuie să ne implicăm foarte mult, vorbesc aici şi de parteneriate cu SUA, unde am făcut paşi frumoşi în direcţia bună, dar vorbim şi de dotarea Armatei, de pregătirea soldaţilor. Avem nevoie de foarte multă implicare pentru a face ca economia, care va funcţiona din ce în ce mai bine, să aducă beneficii şi în buzunarele românilor, asta însemnând câştiguri mai substanţiale”, a mai spus candidatul PNL.

Klaus Iohannis participă, luni, la Sala Sporturilor Olimpia din Ploieşti, la o întâlnire cu membri şi simpatizanţi. 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Leo de la Kuweit a răspuns zvonurilor despre scandalul cu Robert Lele! Manelistul a negat că ar fi existat vreun conflict între ei
Fanatik.ro
Contractul lui Marius Șumudică la CFR Cluj poate fi reziliat în orice moment: „Asta spune legea!”
Capital.ro
Un drept pe care multe familii nu îl cunosc. Ce pot solicita rudele după un deces, în funcție de țară
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Regulile care i-au revoltat pe angajați după reîntoarcerea la birou: „Dacă discuția e mai lungă de 5 minute, ieșiți pe hol”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alexandru Gabriel, un tânăr de 22 de ani din Iași, a dispărut fără urmă. Iubita lui a alertat autoritățile
iamsport.ro
Afacere de milioane de euro între frații Pavăl și Ion Țiriac
MediaFlux
Adio card de sănătate! Milioane de români întâmpină schimbarea chiar începând cu 1 septembrie
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat