Fenomen ciudat: o ceaţă toxică a înghiţit oraşul. Oamenii nu mai pot să iasă din locuinţele lor

Oraşul Sydney era învăluit marţi într-un strat dens de ceaţă toxică alimentat de incendiile care devastează de vinerea trecută coasta de est a Australiei, informează AFP, potrivit Agerpres. Aerul din Sydney este la ora actuala printre cele mai toxice din lume și a depășit de peste 30 de ori nivelul de siguranță pentru sănătate, potrivit Daily Telegraph.
Iulian Tudor
19 nov. 2019, 14:16
Fenomen ciudat: o ceaţă toxică a înghiţit oraşul. Oamenii nu mai pot să iasă din locuinţele lor

Nivelurile de poluare au atins cote „periculoase” la Sydney, iar potrivit datelor oficiale, cele mai ridicate concentraţii de particule fine PM 2,5 au ajuns până la 186 de particule la un milion în nord-vestul oraşului, niveluri comparabile cu cele înregistrate în capitala indiană New Delhi. Locuitorii au fost îndemnaţi să evite desfăşurarea activităţilor fizice în exterior.

Particulele fine pot provoca iritaţii la nivelul sistemului respirator şi agravarea problemelor cardiace şi pulmonare preexistente, a explicat directorul de sănătate şi mediu din statul New South Wales, Richard Broome, potrivit stiripesurse.ro.

„În cazul majorităţii persoanelor, fumul provoacă simptome uşoare precum iritaţii ale ochilor, nasului, gâtului”, a precizat acesta. „Totodată, oamenii care suferă de astm, emfizem şi angină riscă să fie mai sensibili la efectele fumului”.

Citeşte şi Incendiile din Australia au făcut victime. Cel puţin patru persoane au murit

Ceaţa care învăluie Sydney, capitala New South Wales (sud-est), provine în mare parte de la un incendiu de vegetaţie gigant, care face ravagii pe teritoriul a două parcuri naţionale, la circa 100 de kilometri nord-vest de oraş. Flăcările devastează zona de mai multe zile, distrugând deja 140.000 de hectare de vegetaţie.

Şase persoane au decedat şi sute de case au fost distruse de flăcări în statele New South Wales şi Queensland de la începutul sezonului incendiilor, în luna septembrie, potrivit stiripesurse.ro.

Miercuri sunt aşteptate temperaturile ridicate, ajungând la circa 40 de grade Celsius, precum şi vânturi puternice şi un nivel scăzut de umiditate, condiţii care agravează riscul incendiilor. Peste 110 de focare sunt încă active. 

Australia se confruntă în fiecare an cu incendii în timpul verii australe.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Ce probleme a avut cu Poliția prefectul de Olt, reținut după ce ar fi tras ilegal cu arme Kalașnikov. Cum s-a terminat totul
Capital.ro
Permis auto suspendat mult mai ușor. Sistemul de puncte se modifică din februarie 2026. Se aplică românilor plecați aici
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Cutremur în armata ucraineană după pierderea Siverskului: comandanți demiși, rapoarte false și decizii care au dus la dezastru
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo, dată afară după ce a venit beată la antrenament: ”Miroși a băutură, ce cauți pe teren?! Mergi sănătos, nu am ce discuta cu tine”
MediaFlux
Zelenski face anunțul! Linii roșii înaintea întâlnirii cu Trump
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend