Baie de sânge duminică, sunt peste 70 de morţi conform bilanţului oficial

Acordul de încetare a focului în regiunea Idleb, în nord-vestul Siriei, a fost fragilizat de două zile de înfruntări violente între forţele pro-regim şi facţiuni jihadiste şi rebele care s-au soldat cu aproape 70 de morţi, a anunţat duminică ONG-ul Observatorul sirian al drepturilor omului (OSDO), relatează AFP.
Filip Stan
01 dec. 2019, 19:56
Baie de sânge duminică, sunt peste 70 de morţi conform bilanţului oficial

Potrivit OSDO, aceste înfruntări au dus la moartea a 36 de membri ai forţelor regimului sirian şi a 33 de combatanţi ai taberei adverse.

„Este vorba despre luptele cele mai violente în provincia Idleb de la intrarea în vigoare a acordului de încetare a focului” anunţat la sfârşitul lui august de regimul sirian şi aliatul său, Rusia, a declarat pentru AFP directorul OSDO, Rami Abdel Rahman.

Duminică dimineaţă, coloane de fum se ridicau spre cer în regiunea Maarat al-Numan, survolată de avioane care bombardau poziţii ale grupărilor jihadiste şi rebele, potrivit unui corespondent al AFP.

„Forţele regimului desfăşoară un contraatac într-un sector aflat la sud-est de Idleb, unde grupările rebele şi jihadiste au preluat sâmbătă controlul asupra a patru sate”, a precizat Rami Abdel Rahman.

„Ele au reuşit să le recucerească integral”, a adăugat el, precizând că luptele continuă.

La începutul după-amiezii, aria de bombardament aerian s-a lărgit, incluzând alte sectoare de la est şi de la sud de Idleb, printre care oraşul Saraqeb, potrivit corespondentului AFP.

Provincia Idleb este dominată de jihadişti ai grupării Hayat Tahrir al-Sham, fosta ramură siriană a Al-Qaida. Această regiune, şi sectoarele adiacente din provinciile Alep, Hama şi Lattakia, este în continuare în mare parte în afare controlului regimului sirian.

În aceste zone se mai află şi alte mici grupări jihadiste şi de rebeli slăbite, potrivit AFP.

DailyBusiness
Musli cu fructe retras de ANSVSA din magazinele Profi din cauza nivelului de toxicitate
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Testul sigur al femeii de 55 de ani pentru a descoperi dacă un bărbat e bun la pat. La ce îi supune modelul de fitness
Fanatik.ro
Motivul sinuciderii de pe Autostrada A1. Ce au găsit autoritățile la casa minorei și cum a ieșit testul de sarcină
Capital.ro
ANAF a dat termen 5 zile. Nunțile, botezurile sau alte evenimente, la control. Se transmit toate datele
Playtech.ro
Ce salariu are un administrator de bloc în 2025 și cine îl stabilește
Adevarul
Ultimul trend la nivel mondial: suzeta pentru bărbați, folosită ca metodă anti-stres. Nebunia a început de la un fotbalist și de la un artist
wowbiz.ro
FOTO | El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1!
Evz.ro
Toamnă la sfârșitul acestei săptămâni. ANM anunță temperaturi scăzute și ploi
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Mircea este tânărul de 25 de ani care a murit în accidentul din Constanța. Era pasager în mașina care i-a devenit sicriu
Cancan.ro
Mama fetei moarte pe A1 face dezvăluiri SFÂȘIETOARE. De ce s-au aruncat minora și iubitul ei în fața TIR-ului, de fapt
iamsport.ro
Transferul realizat de Gigi Becali ar putea fi anulat de TAS: ”Nu mi se pare normal”
MediaFlux
EXCLUSIV Profesorii se revoltă după declarațiile lui Bolojan. 10% din personal va dispărea din sistem, iar cadrele didactice vor munci o lună în plus pe an
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Cursul valutar BNR miercuri, 20 august 2025: Prețul gramului de aur se află în scădere