Traian Băsescu, impresionat de Iohannis: A jucat perfect. PSD e în stare de şoc. Este maturizarea societăţii

Fostul preşedinte Traian Băsescu a analizat rezultatul celor mai recente alegeri prezidenţiale, unde PSD a suferit o înfrângere ruşinoasă.
Filip Stan
08 dec. 2019, 16:26
Traian Băsescu, impresionat de Iohannis: A jucat perfect. PSD e în stare de şoc. Este maturizarea societăţii

Fostul preşedinte Băsescu a declarat că a fost impresionat de jocul politic prestat de Klaus Iohannis.

„Totul i-a ieșit, inclusiv referendumul pe justiție. (…) Categoric, da (am fost impresionat- n.red), a jucat perfect și a avut și o conjunctură perfectă cu un PSD în degringoladă, debusolat și acest lucru s-a întâmplat după condamnarea lui Dragnea. PSD s-a prăbușit și din punctul de vedere al capacității decizionale”, a comentat fostul șef al statului, la Digi24.

El a spus că PSD este în stare de șoc, în primul rând din cauza rezultatelor din Moldova, dar și pentru că s-a prăbușit deși a mărit salariile și pensiile. ”PSD-ul a realizat și i-a devenit o traumă uriașă că au mărit salariile și pensiile și au obținut un rezultat pe care l-am obținut eu când le-am tăiat. Românii au transmis: „Nene, nu mai suntem cumpărabili cu bani de la bugetul de stat, nu ne mai satisface faptul că ne dați un ban în plus, faceți autostrăzi, faceți-ne spitale”. Ăsta a fost mesajul românilor. Uitați-vă la șocul din Moldova, cred că PSD nu-și revine din șoc. Este maturizarea societății”, a comentat Băsescu.

El a mai susținut că, indiferent de situația economică moștenită de guvernul liberal, nu vor fi tăieri în 2020 pentru că este an electoral (tăierea cu 25% a salariilor bugetarilor a fost dispusă de Traian Băsescu și guvernul Boc în 2010, după alegerile prezidențiale de la sfârșitul anului 2009-n.red).

Citeşte şi: Rareş Bogdan, duo de vis cu Traian Băsescu la România TV! Cei doi au plâns în direct

Europarlamentarii Traian Băsescu și Rareș Bogdan au fost invitați, de Ziua Națională, la România TV. Emisiunea avea ca subiect legătura dintre România și Republica Moldova. De asemenea, europarlamentarul liberal a anunţat că președintele Klaus Iohannis va participa la ședința Biroului Executiv al PNL.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
El e bărbatul prins cu focuri de armă, în timpul unei acțiuni de amploare, în București. Tatăl lui e un fost şef din serviciul secret al MAI
Fanatik.ro
Dănuț Lupu, viral de ziua lui Gică Hagi: „Dacă la mașini e Mercedes și restul, la fotbaliști români avem Dobrin și restul!”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale țării. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Semne că centrala termică nu funcționează corect și consumă mai mult gaz
Adevarul
Un pensionar a fost chemat în instanță după ce și-a cumpărat umbrele de pe Temu: confuzia care i-a adus probleme
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Drum lin către stele, frățiorul meu!” Mesajul plin de durere postat de fratele lui Edi, tânărul de 16 ani care și-a pierdut viața în urma accidentului din Suceava
iamsport.ro
Fotbalistul pe care Mircea Lucescu îl vrea cu orice preț la echipa națională. FRF i-ar fi oferit avantaje financiare
MediaFlux
Un simbol industrial al epocii Ceaușescu renaște și devine hub urban. Clădirea e proiectată să reziste la un cutremur de 9,4 grade
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil