Luigi Di Maio a demisionat de la conducerea Mişcării 5 Stele

Luigi Di Maio şi-a anunţat miercuri demisia de la conducerea Mişcării 5 Stele (M5S), principalul partid din coaliţia de guvernare din Italia, relatează DPA.
Iulian Tudor
22 ian. 2020, 19:27
Luigi Di Maio a demisionat de la conducerea Mişcării 5 Stele

„Sunt astăzi aici pentru a-mi înainta demisia din funcţia de lider politic al Mişcării 5 Stele”, a spus Di Maio într-un discurs susţinut la o reuniune a partidului la Roma.

Politicianul în vârstă de 33 de ani este de aşteptat să rămână totuşi ministru de externe.

Di Maio conducea M5S din septembrie 2017.

Premierul italian Giuseppe Conte a afirmat anterior anunţului că va respecta orice decizie luată de ministrul său de externe.

Deşi nu este de aşteptat ca demisia lui Di Maio să ducă la căderea guvernului, ea evidenţiază divizările profunde existente în interiorul Mişcării 5 Stele.

Partidul, cel mai mare din actuala coaliţie guvernamentală de la Roma, din care mai face parte şi Partidul Democrat, a fost afectat de numeroase dezertări şi de prăbuşirea în sondajele de opinie.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Martor la leșinul lui Mircea Lucescu, Vladimir Screciu a vorbit în lacrimi despre fostul selecționer: „E ceva tulburător. Mă doare”
Capital.ro
Taxe pentru proprietarii de mașini. Se achită obligatoriu la înmatricularea fiecărui vehicul
Playtech.ro
Cum arată un apartament cu 3 camere de peste 90.000 de euro din Bucureşti. Este lângă Grand Arena Mall, pentru ce plăteşti suma uriaşă
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi frați de 5 și 8 ani și-au pierdut viața în timp ce jucau de-a v-ați ascunselea. Părinții i-au găsit într-un frigider
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB audiat în scandalul meciurilor trucate a spus-o direct: ”De ce să nu pun și eu 10 milioane de lei și să iau 100 de milioane?”
MediaFlux
Procedura care-l poate salva pe Mircea Lucescu. Ce este sistemul ECMO propus de medicii de la Spitalul Universitar
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj