Lockdown după alegeri anunță Rafila: Cifrele de acum nu arată situația reală

Alexandru Rafila, candidat PSD la alegerile parlamentare, susține că cifrele de acum ale cazurilor Covid-19 nu arată situația reală din țară, iar consecințele le vom vedea peste zece zile.
Filip Stan
02 dec. 2020, 20:43
Lockdown după alegeri anunță Rafila: Cifrele de acum nu arată situația reală

Lockdown după alegeri. „În funcție de situația epidemiologică putem aprecia dacă trebuie introdusă carantina. Trebuie corelată cu realitatea, nu cu ce ne imaginăm noi. Scăderea actuală nu este reală. Ce se întâmplă în spitale este evident rezulatul unei conjuncturi de moment. Probabil că este doar o părere a mea că se scade testarea înainte de alegeri. Rezultatele le vom vedea peste 10 zile. Testările s-au redus cu 60 la sută, numărul de cazuri la fel, dar spitalele sunt supraaglomerate, mortalitatea în creștere”, a spus Alexandru Rafila la Digi24.

Lockdown după alegeri? Ludovic Orban jură că nu

Ludovic Orban a anunțat, miercuri seara, că România nu va intra în lockdown, așa cum s-a întâmplat în primăvară, timp de două luni. Totodată, premierul a dat asigurări că numărul de cazuri noi de români infectați a scăzut pentru că numărul de vindecări este mai mare decât cel al infectărilor.

Ludovic Orban: „De 8 zile suntem într-un trend descendent. Garantez 100% că nu va fi un lockdown după alegeri”
”De 7 zile, numărul persoanelor vindecate a depășit numărul persoanelor infectate. Este adevărat că s-a testat mai puțin pentru că au fost zile libere. Trendul de descreștere este cu atât mai accentuat cu cât sunt mai respectate măsurile.

Garantez 100% că nu va fi un lockdown. România nu își poate permite așa ceva, din punct de vedere economic. Este o bazaconie, o minciună de campanie pentru a reduce susținerea pentru PNL. Și președintele a spus că nu se pune problema de așa ceva.”, a declarat Ludovic Orban la România TV.

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat miercuri 4.916 cazuri noi de infectare cu coronavirus. În ultimele 24 de ore, 135 de persoane au decedat. 1.250 de pacienţi sunt internaţi la ATI.

”Până astăzi, 2 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 484.550 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 371.231 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi. În urma testelor efectuate la nivel naţional, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate 4.916 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv”, anunţă autorităţile.

Cele mai multe cazuri noi sunt în Bucureşti – 707, urmat de Constanţa – 439, Galaţi – 365, Cluj – 270, Iaşi – 241.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cum s-a implicat Nicolae Ceaușescu în crearea fabuloasei echipe Steaua, câștigătoarea Cupei Campionilor din ’86. Totul s-a întâmplat la vila celebră de la Snagov
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Un iubit actor a murit la doar 35 de ani. A publicat un mesaj tulburător pe Instagram
Playtech.ro
Produsele alimentare retrase de urgenţă de la raft de către Carrefour. Ce trebuie să facă cei care le-au cumpărat
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O elevă de 18 ani a fost găsită moartă pe un câmp din Bihor. Principalul suspect ar fi un îngrijitor de la ferma unde tânăra făcea practică
iamsport.ro
Rapid i-a tăiat indemnizația lunară de 1500 de lei unei legende a clubului: ”Nu ne mai respectă!”
MediaFlux
OMS, prima reacție privind focarul de hantavirus izbucnit la bordul unei nave de croazieră: Nu reprezintă începutul unei pandemii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi