Ponta explică în ce condiţii ar putea fi învestit Guvernul Cîţu şi strategia Pro România: „Ce credeti ca vor face liberalii?”

Victor Ponta susține că, potrivit calculelor sale, Guvernul Cîţu are mari şanse să fie învestit şi le cere liberalilor să voteze la vedere. "Daca la votul pentru Guvernul "Citu" parlamentarii PNL si aliatii sai voteaza la vedere PENTRU - atunci o sa le dau si votul meu ( si probabil vor fi si alti colegi de la ProRomania si PSD)!", scrie liderul Pro România într-o postare pe Facebook.
Filip Stan
05 mart. 2020, 10:53
Ponta explică în ce condiţii ar putea fi învestit Guvernul Cîţu şi strategia Pro România:

Liderul Grupului Parlamentar al PNL face un apel ( sincer – sper) pentru votarea Guvernului ” Citu” / si spune ( corect , dupa parerea mea) ca Romania are nevoie de un Guvern stabil care sa se ocupe de criza complexa in care se afla tara !

Ii fac lui Florin Roman o propunere publica – ca oamenii sa vada clar cine ii minte ( jucand in piese de prost gust) si cine le spune adevarul !

Pentru a trece Guvernul „Citu” este nevoie de 233 de voturi / PNL a avut 240 de voturi la investirea Guvernului „Orban” – in conditiile in care nici ProRomania nici PSD nu au votat atunci ! Intre timp PNL a mai transferat cativa parlamentari pesedisti – deci au minim 245 de voturi!

Daca la votul pentru Guvernul „Citu” parlamentarii PNL si aliatii sai voteaza la vedere PENTRU – atunci o sa le dau si votul meu ( si probabil vor fi si alti colegi de la ProRomania si PSD) !

Nu negociez nimic cu PNL, nu vreau nicio functie sau avantaj si nu ma banuieste nimeni ca din cel mai acerb critic al lor o sa devin peste noapte sustinator / dar cred ca Romania are nevoie de Guvern ; si vreau sa devoalez jocul iresponsabil al PNL facut cu sprijinul si in intelegere cu „conservele” lor plantate in conducerea PSD!

Ce credeti ca vor face liberalii ? Joaca corect la vedere sau se tin de smecherii si sobolanii la vot ?”, scrie Victor Ponta pe Facebook.

Liderul deputaților liberali, Florin Roman, a declarat, joi, la RFI, că PNL este deschis să primească parlamentari de la Pro România și ALDE, pentru că nu poate aduna o majoritate, decât dacă face genul acesta de compromis. Roman şi-a exprimat speranţa că Guvernul Cîțu va primi voturi și de la unii parlamentari ai celor două formațiuni.

„Noi am dori să ne îndreptăm spre stabilitate și spre normalitate, pentru că dincolo de criza politică avem și această situație generată de pandemia de coronavirus și cred că România are nevoie mai mult ca niciodată de stabilitate și de normalitate. Stabilitate ar însemna ca săptămâna viitoare, cât mai repede, să avem un vot de învestitură asupra Guvernului Cîțu și categoric, să avem un Guvern cu puteri depline, care să poată gestiona așa cum trebuie România în această perioadă”, a spus Florin Roman la RFI.

Liderul deputaților PNL speră în formarea unei majorități parlamentare, așa cum s-a întâmplat la moțiunea de cenzură care a dus la demiterea Guvernului Dăncilă.

„Am discutat cu toate partidele parlamentare, mai puțin cu cei de la PSD, care au anunțat clar că nu susțin nici un Guvern liberal. Prin urmare, noi sperăm să generăm o majoritate, așa cum am generat și cu ocazia moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă, pentru că aproape 20% dintre parlamentarii care au intrat în Parlament în 2016 pe lista unui partid între timp au trecut la alte partide sau sunt independenți sau neafiliați”, a mai declarat Florin Roman.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Cine a făcut, de fapt, rochia purtată de soția lui Radu Drăgușin, Ioana. Surpriza e mare
Capital.ro
Banii din cont de care nu se atinge nimeni. Sunt protejați la poprire și executare silită. Banca și statul nu ți-i pot lua
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Bani pentru românii care vor o familie! Se dau 15.000 lei
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil