Frica de coronavirus ucide şi ea. Aproape 50 de oameni au murit după ce au băut alcool, crezând că astfel se vor proteja

În Iran, până marți, 44 de oameni au murit şi câteva sute au fost spitalizaţi, după ce au băut alcool ca urmare a unor zvonuri potrivit cărora această metodă ar ajuta la protecția împotriva infectării cu coronavirus, transmite agenția oficială de știri iraniană IRNA.
Filip Stan
11 mart. 2020, 08:18
Frica de coronavirus ucide şi ea. Aproape 50 de oameni au murit după ce au băut alcool, crezând că astfel se vor proteja

Potrivit religiei musulmane consumul de alcool este interzis, astfel că, în majoritatea cazurilor, a fost vorba de alcool de proveniență incertă, de multe ori fabricat artizanal. Cea mai afectată provincie din acest punct de vedere a fost provincia Khuzestan, din sud-vestul Iranului, unde s-au înregistrat 36 de morți.

Citeşte şi O româncă din Italia spunde adevărul despre epidemia de coronavirus. „Totul va dura până pe 3 aprilie”

De subliniat faptul că în aceeași regiune, numărul morților infectați cu coronavirus a fost de 18, deci de două ori mai puțini decât cei care s-au intoxicat cu alcool.

Iranul este a treia cea mai afectată țară de Covid-19, după China şi Italia. 8.042 de cazuri de infectare cu coronavirus au fost depistate în această ţară, numărul morţilor fiind de 291. Pe de altă parte, 2.731 de pacienţi au fost vindecaţi.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Este convins că Gigi Becali poate da până la 500.000 de euro fără bonusuri pe înlocuitorul lui Daniel Bîrligea: „E mai tehnic decât el”
Capital.ro
Se trece la poprirea conturilor bancare. Măsura îi vizează atât pe cetățeni, cât și firmele. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Când este următoarea eclipsă care se vede din România. Cât avem de așteptat după fenomenul din 28 august
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
wowbiz.ro
Motorina se ieftinește din nou în România! Acciza scade la 25% în perioada 1-15 septembrie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Clubul din SuperLiga a confirmat interesul pentru fotbalistul Rapidului: ”Este una dintre opțiuni”
MediaFlux
Horoscop 30-31 august. Zodiile care dau lovitura la final de lună, dar și nativii urmăriți de ghinion în ultimele zile din august
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat