Violeta Alexandru, despre munca de acasă: Noi toţi îi plătim pe cei care deja stau acasă cu copiii. Dacă nu muncim, nu avem bani

Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a atras din nou atenţia asupra faptului că firmele şi instituţiile publice trebuie să-şi continue activitatea acolo unde se poate pentru că altfel angajaţii rămân fără bani.
Filip Stan
17 mart. 2020, 12:35
Violeta Alexandru, despre munca de acasă: Noi toţi îi plătim pe cei care deja stau acasă cu copiii. Dacă nu muncim, nu avem bani

Ministrul Muncii a făcut noi precizări legate de munca la domiciliu. „Dacă putem să continuăm activitatea, de la serviciu (instituţie publică, firmă), în condiţii de igienă/compatibile cu cerinţele de izolare socială sau de acasă, e bine să facem acest lucru. Nu muncim, nici noi nici cei din jurul nostru, nu avem de unde să generăm venituri.   De aceea spun că prima noastră preocupare trebuie să fie să ne continuăm activitatea. Pe moment poate că nu ne dăm seama dar prelungirea unei situaţii de ne-muncă înseamnă mai puţine resurse, pentru fiecare dintre noi. Nu vor exista venituri, dacă nu muncim; nu avem resurse.  

Inclusiv noua lege dată de parlament privind acordarea zilelor libere pentru 1 părinte care să îngrijească copilul la domiciliu vorbeşte despre acordatea zilelor libere plătite de stat (tot din banii noştri) DUPĂ epuizarea posibilităţii de a lucra la domiciliu. Acolo unde se poate, desigur. Ruperea legăturii cu mediul de lucru mai mult de o lună, cum este acum starea de urgenţă, face mai dificilă reintegrarea în activitate.  Da, încurajez continuarea activităţii şi vă mulţumesc anticipat pentru că sunteţi de acord”, a precizat ministrul Muncii.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ce mănâncă, de fapt, sportivii în cele șase sate olimpice în care sunt cazați. Preparatul gustos adorat și de români e la mare căutare: ”Cel mai bun pe care l-am mâncat vreodată”
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Ce cheltuieli nu pot fi cerute chiriașului, potrivit legii
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Giovanni Becali, îndurerat de ce s-a ales de relația sa cu fostul mare jucător român: ”Era copilul nostru! Niciodată nu s-a mișcat fără mine, nu știu ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Atac cu grenadă în Franța. Haos total într-un salon de înfrumusețare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil