Raed Arafat o ceartă pe Diana Şoşoacă pentru că nu poartă mască: „Trebuie motive medicale reale. După aia te întrebi dacă poate să-şi exercite funcţia”

Potrivit secretarului de stat în MAI, cei care într-adevăr sunt scutiți să poarte mască au probleme grave de sănătate, ceea ce nu ar fi cazul în situația Dianei Șoșoacă.
George Russo
22 dec. 2020, 13:44
Raed Arafat o ceartă pe Diana Şoşoacă pentru că nu poartă mască:

Raed Arafat sugerează că persoanele care sunt scutite de la portul măștii de protecție sau refuză să o folosească își pot exercita activitatea exclusiv online. Senatorul AUR Diana Șoșoacă refuză să poarte mască de protecție, pe motiv că are o adeverință medicală care o scutește.

„Noi avem și la purtarea centurii de siguranță și la mască, avem undeva că, dacă din motive medicale n-o poți purta, dar aici trebuie motive medicale reale, trebuie să fie ceva foarte serios, care după asta te întrebi dacă persoana respectivă mai poate să-și exercite funcțiile”, a spus Raed Arafat la Digi24.

Raed Arafat spune că cei care nu pot purta mască ar trebui să lucreze online

„Orice persoană care se află în prejma unei persoane care nu vrea să poarte masca are dreptul să se ridice și să plece, pentru că poate consideră că viața îi e pusă în pericol, pentru că nu știm dacă persoana respectivă este infectată sau nu”, a adăugat el.

„În momentul în care n-ai posibilitatea să porți masca sau nu vrei, participi online, există tehnologie modernă, să nu fii fizic la fața locului”, a mai spus Arafat.

Poliția Capitalei a declanșat o anchetă după ce Diana Șoșoacă a sfidat toate regulile sanitare anti-COVID-19 si nu a purtat masca în Parlament. La finalul anchetei senatoarea AUR s-ar putea alege cu dosar penal. Vizati de ancheta Politiei sunt şi alţi parlamentari care nu au purtat masca în plen.

Citeşte şi: Amenzi de circulaţie mai mari de la 1 ianuarie 2021 în lipsa unui Guvern care să plafoneze punctul de amendă

Citeşte şi Diana Şoşoacă a răbufnit după acuzațiile că are adeverință medicală falsă: „Ați vrut război, aveți război”. Va face plângeri penale împotriva membrilor Senatului și DSP

Adeverinţa prezntată de Diana Şoşoacă prin care justifica nepurtarea măştii este ilegală

Senatorul AUR Diana Şoşoacă este obligată să se adreseze medicului de Medicina Muncii din cadrul Senatului, „singurul competent” să spună dacă diagnosticul de care suferă se înscrie în excepţia de la purtarea măştii de protecţie, a declarat, luni seara, senatorul PNL Laura Scântei, preşedintele Comisiei de validare a mandatelor de la Camera superioară a Parlamentului.

„Până la obţinerea acestui aviz medical din cadrul Senatului, adeverinţa medicală nu poate fi folosită pentru participare fără mască de protecţie”, a precizat Laura Scântei, într-o intervenţie telefonică la Digi 24.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Produsul cu care România dă lovitura în luna iulie. Va fi o producție record, o mare parte va merge la export
Capital.ro
Un mare artist al României s-a stins. A lăsat în urmă multă durere. Nimeni nu se aștepta să plece așa devreme
Playtech.ro
Viteza pe autostradă vara pentru a consuma cu 30% mai puţin carburant. Mulţi se grăbesc în concediu, dar pot economisi bani
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Mare lovitură de la Netflix. Revine cel mai urmărit serial din istorie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
Ștefan Mandachi, prima REACȚIE după ce iubita cu care are un copil a cerut ordin de protecție împotriva lui: 'Declar cu toată fermitatea!'
Playsport.ro
Românii au găsit o nouă metodă de a păcăli aparatele de reciclare. Reușesc să obțină o grămadă de bani cu un singur pahar de plastic
Capital.ro
Veste imensă pentru Elena Udrea. Decizie de ultimă oră a Curții de Apel Ploiești
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Vârsta de pensionare de 65 de ani și pentru ”anumite categorii” care ieșeau la 48 de ani. ”Un pic de bun simţ!”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!