CORONAVIRUS. DSP Teleorman are un singur angajat care se ocupă de decontaminare

Direcția de Sănătate Publică Teleorman are un singur angajat care se ocupă de decontaminare, în plină pandemie de coronavirus. 
Alina Costache
18 mart. 2020, 13:18
CORONAVIRUS. DSP Teleorman are un singur angajat care se ocupă de decontaminare

 Tatiana Ilie, inspector principal în cadrul DSP Teleorman a confirmat faptul că decontaminarea este exclusiv atribuția unei singure persoane, care abia face față situației actuale. 

„De decontaminare se ocupă un angajat al nostru, acum este la centrul de carantină din Zimnicea, face acolo ce e de făcut, tot el e responsabil de dezinfectarea mașinilor, de situațiile în care sunt identificate persoane suspecte sau confirmate cu virusul, pentru că procedura trebuie făcută repede. Nu prea face față… Ce să zic? Pentru că e singur și trebuie să se ocupe de tot.”, a spus angajata DSP, potrivit liberinteleorman.ro. 

Publicația precizează că, „după confirmarea primului caz de infectare din Teleorman, la apartamentul bătrânei de 70 de ani, decontaminarea a fost făcută de o vecină, care a spălat scara blocului cu dezinfectant”.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, vești teribile: „multiple accidente vasculare” – e în continuare în comă la Terapie Intensivă! Spitalul Universitar, informații cruciale de ultima oră. Update, marți, 7 aprilie
Capital.ro
Călin Georgescu poate pleca din România. Ce plan ar avea fostul candidat la prezidențiale
Playtech.ro
Cât costă o centrală telefonică din comunism în 2026: preţul e de ordinul miilor de lei
Adevarul
Cum poți să faci grătar la curte, fără teama că vei fi amendat
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drama neștiută a Andreei, asistenta de 31 de ani din Târgu Jiu care și-a pus capăt zilelor. În urmă cu patru luni a fost abuzată de trei indivizi
iamsport.ro
Gabi Tamaș, acuzat că și-ar fi ieșit din minți și ar fi agresat mai multe persoane la Survivor! Ar fi lansat și ”amenințări de o brutalitate șocantă la adresa femeilor din staff”
MediaFlux
Breaking News: CNA închide Realitatea Plus din cauza amenzilor neplătite! Licența postului TV a fost retrasă
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj