Sfatul unui milionar român pentru Guvern, în plină pandemie: „Tăiaţi pensii speciale, salarii nesimţite, altfel ne ducem de râpă”

Romeo Dunca, fondatorul uneia dintre cele mai mari firme de transportat din România, vine cu o soluţie pentru depăşirea crizei economice adicente stării de orgenţă generate de pandemia de coronavirus.
Iulian Tudor
24 mart. 2020, 12:29
Sfatul unui milionar român pentru Guvern, în plină pandemie:

Romeo Dunca spune că pentru prima dată în istoria de 26 de ani a firmei sale şoferii s-au întors în ţară cu camioanele pline de marfă, deoarece marile depozite din străinătate s-au închis. Acum, afaceristul trage un semnal de alarmă ca Guvernul să nu se focuseze numai pe pandemia de coronavirus, ci şi pe efectele pe care aceasta le-ar avea asupra economiei. 

Ce veselie e încă peste tot! Toată atenţia e focusată pe acest virus blestemat. Lumea face glume, se postează plictisiţi de carantină. Dar atentie la ce va urma… Ţineţi de firmele bune de lucru cu preţul vieţii… Aveti grija de cei sănătoşi şi apţi de muncă şi de plată de taxe. Eliminati orice cheltuiala nechibzuita si aveti grija de tot ce are pret.

Citeşte şi COVID-19. Nou record de morţi în Spania, 514 într-o singură zi. Numărul total al deceselor a trecut de 2.600

Guvernanţii actuali sunt lipsiţi de osânză la buget pt ca criminali economici dinainte ,adica pe româneşte PSD ALDE UDMR au praduit tot ce trebuia să fie rezerva naţională pt situaţii care azi ne încearcă. Nu arătaţi cu degetul câte miliarde injectează în economie alte ţări conduse şi în trecut de oameni cu scaun la cap. Ei au de unde, noi nu ! Amintiţi-vă că înainte de virus, lună de lună statul român se împrumuta ca să susţină povara bugetară compusă în parte de hoţii şi profitorii cu pensii şi salarii nesimţite.

Dar azi când cheltuim mai mult? Şi noi, privaţii care plătim lună de lună, de 25 de ani, în cazul meu, un timp nu vom mai contribui deloc?? Dacă de mâine, bugetarii de folos ar renunţa benevol la 50% din salariu şi ar cere ore suplimentare în plus iar toţi care se alimentează din buget necuvenit fie că trag chiulul, fie că iau prea mult pt munca lor ar renunţa la venituri ar fi o şansă să rămânem în picioare. Adică să scăpăm de virus şi să nu murim economic„, a scris Romeo Dunca, pe Facebook.

Citeşte şi Ministrul Economiei: Nu exista criza alimentară în Romania. Cozile reprezintă un focar de infectie

Afaceristul are însă şi un sfat pentru autorităţi. „Iar voi cei care azi sunteţi la putere TĂIAŢI ABSOLUT TOT!! Aveţi grijă ca de ochii din cap de poliţie, armata, doctori, de cei care răspund pe bune pe la ghişeele ori instituţiile statului şi de privaţii care produc şi, în rest, fără milă. Pensionarii de drept cu pensia lor normal, pe merit, chiar dacă în multe cazuri e nefiresc de mică se vor descurca pt că ei consumă puţin. Tăiaţi pensii speciale, daţi o pauză financiară de trei luni clericilor bisericii, reduceţi salariile nesimţite pt că altfel ne ducem pe râpă…Faceti-o fără frică pt că oricum veţi fi injuraţi în scurt timp…”, mai scrie Romeo Dunca.

DailyBusiness
Când începe școala. Anunțul făcut de ministrul Educației după ce profesorii au anunțat că vor boicota începutul de an școlar: ”Nu cred că vor fi şcolile goale”
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Tania Budi a făcut furori în costum de baie! Imagini incendiare cu vedeta în vârstă de 57 de ani! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
El e fundașul central pe care Gigi Becali îl vrea la FCSB: „E înalt, dă bine cu capul!”. Ce spune despre Ngezana și Dawa
Capital.ro
Anunț despre pensii. Premierul Ilie Bolojan vine cu clarificări: Este o măsură de echilibru și de normalitate
Playtech.ro
Horoscopul Tarot pentru septembrie. Schimbări profunde și noi începuturi
Adevarul
Cum atacă grăsimea viscerală „ascunsă” organele interne: videoclipul viral care șochează internetul. Pericol și pentru persoanele slabe
wowbiz.ro
Doliu în lumea boxului! A murit Joe Bugner, fostul campion la categoria grea. Și-a dat ultima suflare la 75 de ani, la azil
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
A fost găsită ascunzătoarea lui Emil Gânj. Unde a stat cel mai căutat criminal din România în tot acest timp
Cancan.ro
Se mai face sau nu sezonul 10 de la Insula Iubirii?! Șefii Antena 1 au luat deja decizia și nu mai există cale de întoarcere
iamsport.ro
Ei sunt ”greii” de la Chiajna care vor să scape de Nicolae Dică. S-au purtat discuții și cu alți antrenori
MediaFlux
Cât vor acoperi voucherele din creșterea facturilor la energie electrică. Procentul anunțat de Ministerul Energiei
stirilekanald.ro
Ascunzătoarea lui Emil Gânj, găsită de polițiști! Ucigașul și-a construit un „adăpost” sub pământ
substantial.ro
Dacă partenerul tău vrea să facă duș cu tine, înseamnă că..