China aruncă asupra Italiei vina răspândirii coronavirusului. Pe ce se bazează Beijing-ul

O declaraţie a profesorului italian Giuseppe Ramuzzi, directorul cunoscutului Institut farmacologic Mario Negri, din Milano, a făcut presa din China să lege originea pandemiei de COVID-19 cu Italia. Profesor declarase într-un interviu acordat unui post de radio din SUA că medicii italieni au văzut cazuri de pneumonie „foarte ciudate” încă din noiembrie.
Filip Stan
26 mart. 2020, 06:23
China aruncă asupra Italiei vina răspândirii coronavirusului. Pe ce se bazează Beijing-ul

Anterior, China aruncase responsabilitatea răspândirii coronavirusului asupra armatei SUA, care a participat toamna trecută la Jocurile Mondiale Militare de la Wuhan. Acum, folosindu-se de declaraţiile profesorului Ramuzzi, Beijing-ul respinge datele potrivit cărora oraşul Wuhan este locul în care a izbucnit focarul ce a dus apariţia pandemiei de COVID-19.

Citeşte şi „Foame ne va ucide înaintea virusului”. Milioane de persoane din India vor rămâne fără alimente, în contextul pandemiei de coronavirus

Toate instituțiile media importante din China, precum The Global Times și CCTV, au publicat declaraţiile profesorul italian Giuseppe Remuzzi. Acesta spunea că boala ar fi putut circula în Italia cu câteva luni înainte ca informaţiile privind focarul din Wuhan să devină cunoscut.

Circula coronavirusul prin Lombardia încă din noiembrie?

Profesorul Remuzzi, directorul Institutului de Cercetări Farmacologice Mario Negri din Milano, a declarat într-un interviu săptămâna trecută unui radio din SUA că medicii locali îşi amintesc că au întâlnit cazuri de pneumonii foarte ciudate, foarte severe, în special la bătrâni, în decembrie şi chiar în noiembrie. „Acest lucru înseamnă că virusul circula cel puţin în Lombardia înainte de a fi conştienţi de apariţia acestui focar în China„, a spus Remuzzi. Confruntat cu declaraţiile sale, profesorul italian a declarat că informaţiile sale proveneau de la câţiva medici, dar nu există nici o dovadă că pacienţii de care vorbea aveau COVID-19, boala cauzată de noul coronavirus.

Ulterior, într-un alt interviu, Remuzzi a spus că declaraţiile sale aveau scopul de a arăta că virusul s-a răspândit înainte de a fi descoperit şi nu pentru a arăta de unde provine.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Codruța Filip l-a lovit pe Valentin Sanfira! Reacția incredibilă a artistului
Fanatik.ro
Pierdere uriaşă pentru Universitatea Craiova înainte de Levski! Golgheterul s-a accidentat. Update de la ultimul antrenament. Exclusiv
Capital.ro
Curs valutar marți, 21 iulie. BNR a publicat noile cotații valutare. Cât valorează euro și dolarul
Playtech.ro
Cum poți obține gratuit cadastrul și cartea funciară pentru proprietatea ta. Ce trebuie să faci, potrivit ANCPI
Adevarul
„Nu mă lupt cu Ministerul Apărării. Mă lupt cu Rusia”. Generalul Sîrskîi respinge acuzațiile privind conflictul cu Fedorov și explică strategia armatei ucrainene
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lumea actoriei este îndoliată! Dana Tapalagă a pierdut lupta cu o boală gravă, la 57 de ani
iamsport.ro
Susține că o echipă din SuperLiga ”nu termină campionatul”. Verdict crunt: ”Sunt morți în cadă, leșinați, nu mai vine nimic pe conductă!”
MediaFlux
EXCLUSIV Răsturnare în divorțul milionarului Daniel Tudor! Ramona Tudor Gunata, la shopping de lux cu iubitul secret
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România