Mexicul îi oferă azil politic lui Julian Assange. Fondatorul WikiLeaks riscă 175 de ani de închisoare în SUA

Mexicul este pregătit să ofere azil politic lui Julian Assange şi salută decizia judecătorului britanic de a refuza extrădarea fondatorului WikiLeaks către SUA, care doresc să-l judece pentru spionaj, a declarat luni preşedintele mexican Andres Manuel Lopez Obrador.
Daniel Spătaru
04 ian. 2021, 19:16
Mexicul îi oferă azil politic lui Julian Assange. Fondatorul WikiLeaks riscă 175 de ani de închisoare în SUA

„JulianAssange este jurnalist şi merită o şansă. Sunt în favoarea iertării lui. Noi îi vom oferi protecţie”, a declarat Lopez Obrador în cursul conferinţei sale de presă regulate. „Îi voi cere ministrului de externe să facă demersurile necesare pentru a solicita guvernului britanic de a-l pune în libertate şi pentru ca Mexicul să-i ofere azil politic”, a subliniat preşedintele mexican.

Justiţia britanică a respins luni cererea de extrădare a lui Julian Assange spre SUA, care vor să-l aducă în faţa justiţiei pentru publicarea a sute de mii de documente confidenţiale. Un magistrat britanic a invocat riscul sinuciderii australianului de 49 de ani în cazul extrădării sale. Ministerul american al justiţiei s-a declarat extrem de dezamăgit de refuzul justiţiei britanice de a-l extrăda pe fondatorul WikiLeaks spre SUA, potrivit France Presse.

Citeşte şi Julian Assange a ajuns să audă voci şi are tendinţe suicidale, susţine psihiatrul care l-a consultat în închisoare

Vom continua să cerem extrădarea lui Assange spre SUA„, a precizat ministerul într-un comunicat. Împotriva lui Julian Assange au fost declanşate mai multe proceduri judiciare sub preşedinţia lui Donald Trump pentru publicarea a sute de mii de documente considerate top secret.

Julian Assange riscă în SUA 175 de ani de închisoare pentru difuzarea, începând din 2010, a peste 700.000 de documente clasificate privind activităţi militare şi diplomatice americane, în special în Irak şi în Afganistan. SUA îi reproşează fondatorului WikiLeaks că a pus în pericol surse ale serviciilor americane, acuzaţie pe care el o contestă. Printre documentele publicate figurează o înregistrare video care arată civili ucişi de tiruri trase dintr-un elicopter de luptă american în Irak în iulie 2007, între victime figurând şi doi jurnalişti ai agenţiei de presă Reuters.

Julian Assange a fost arestat în aprilie 2019 după şapte ani petrecuţi în Ambasada Ecuadorului din Londra, unde se refugiase după ce încălcase condiţiile eliberării sale pe cauţiune, de teama extrădării în SUA sau în Suedia. În ambele ţări, el făcuse obiectul unor urmăriri penale pentru viol, delict pe care îl contestă şi la care cele două ţări au renunţat între timp.

Mexicul are o lungă tradiţie în privinţa acordării de azil politic. Fostul preşedinte bolivian, Evo Morales, se numără printre beneficiari, el găsind adăpost aici temporar în noiembrie 2019, după ce a demisionat în urma alegerii sale contestate pentru al patrulea mandat.

DailyBusiness
Cum și-a petrecut Anca Alexandrescu, vedeta Realitatea Plus, concediul „pe austeritate” la malul mării
Spynews
Mara Bănică, vacanță fabuloasă în Maldive! Cazarea pe care a ales-o este un colț de rai și arată spectaculos | FOTO
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Summer Well 2025. Programul complet pe zile, ore și scene
Capital.ro
Proprietarii de apartamente, somați. Rămâneți fară locuință. Trebuie să achitați banii de urgență
Playtech.ro
Cui i-a lăsat Ion Iliescu întreaga sa avere. Pe cine ar fi numit în testamentul său ca unic moștenitor
Adevarul
Generalul Voinea, dezvăluire incendiară despre Ion Iliescu: „Era anchetat penal în decembrie 1989, dar îl voiau unii președinte”
wowbiz.ro
Avem ULTIMA fotografie cu Ion Iliescu înainte de a muri: Era slab și îmbătrânit Cum arăta fostul președinte
Evz.ro
Exclusiv. Artistul care a zguduit topurile din România, gata să dea din nou lovitura
Prosport.ro
Fortăreața de lux pe care Halep a plătit 600.000 de euro. Cum arată în detaliu vila campioanei
kanald.ro
Abia acum s-a aflat ultimul secret al lui Ion Iliescu! Interviul din presa rusă care scoate la iveală drama care i-a marcat existența fostului președinte
Cancan.ro
Nina nu va participa la înmormântarea lui Ion Iliescu. Care este motivul
Capital.ro
Limite noi la bancomate. S-au impus praguri zilnice diferențiate la ATM. Câți bani cash mai poți retrage
StirileBZI
Impozite mai mari pentru români! Statul va taxa în funcție de cât de vechi, poluant și valoros este bunul tău
stirilekanald.ro
VIDEO Copil de 7 ani aflat în grija bunicii, mort în fața casei
Abia acum a avut voie să vorbească. Procurorul care l-a anchetat pe Ion cutremură România