COVID-19. Numărul morţilor în Spania, din nou în creştere masivă. 743 de decese în ultimele 24 de ore

Ministerul Sănătăţii de la Madrid a anunţat 743 de noi decese provocate de noul coronavirus în ultimele 24 de ore, cifră ce duce numărul total al morţilor la 13.798.
Filip Stan
07 apr. 2020, 09:13
COVID-19. Numărul morţilor în Spania, din nou în creştere masivă. 743 de decese în ultimele 24 de ore

COVID-19. Cele 743 de noi decese vin după ce luni fuseseră înregistrate 636, cel mai mic număr din data de 24 martie. Însuşi premierul Pedro Sanchez spunea luni seara că „Spania începe să vadă luminiţa de la capătul tunelului„, dar cifrele de marţi vin să îi tempereze pe optimişti.

În total, Spania are acum 140.510 persoane infectate cu noul coronavirus (în creştere cu 5.500 faţă de ziua de luni), dintre care 13.798 decese. 

Citeşte şi Din dric, direct în groapă. O înmormântare la fiecare 15 minute în Spania, cimitirele abia mai fac faţă

Totuşi, creşterea numărului, raportată de regulă marţea, se explică prin faptul că în zilele de luni sunt adunate informaţiile privind decesele din timpul weekend-ului, care nu fuseseră transmise la finalul săptămânii, explică presa spaniolă. Madrid şi Catalonia rămân regiunile spaniole cele mai afectate.

Situaţia din Spania, pe regiuni:

Ştire în curs de actualizare.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cum l-a deturnat Cristi Borcea pe Gabi Tamaș din aeroport să semneze cu Dinamo: „600.000 de euro cash la Săftica!”
Capital.ro
Elena Udrea a dat cu pumnul în masă: Este trădare națională! Statul român nu are nicio viziune economică
Playtech.ro
Burse școlare 2026. Care sunt criteriile de acordare pentru fiecare tip de bursă
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Prunea acuză direct un conducător din SuperLiga: ”Trebuia închis la pușcărie de 30 de ori!” / ”Arbitrii stau gratis în pensiuni acolo, fac șprițuri”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Florii! Cui îi spunem la mulți ani duminică
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj