O nouă ORDONANŢĂ MILITARĂ. Între ce ore se va putea ieşi din case pe baza DECLARAŢIEI PE PROPRIA RĂSPUNDERE

Persoanele vârstnice ar putea ieși din case într-un alt interval orar, care ar urma să fie stabilit săptămâna viitoare printr-o nouă ordonanță militară, a anunțat secretarul de stat al MAI Bogdan Despescu.
Filip Stan
13 apr. 2020, 03:54
O nouă ORDONANŢĂ MILITARĂ. Între ce ore se va putea ieşi din case pe baza DECLARAŢIEI PE PROPRIA RĂSPUNDERE

Modificarea ar interveni în contextul în care crește foarte mult numărul celor care ies la cumpărături în vederea sărbătorilor pascale. Astfel, actualul interval dintre orele 11 și 13 ar putea fi modificat sau chiar prelungit.

„Înţelegem nevoia oamenilor de a-şi asigura bunurile de strică necesitate, evaluăm în permanenţă situaţia. Dacă specialiştii vor propune noi măsuri, Comitetul Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă cu siguranţă va decide în acest sens şi dacă va decide, va fi dispusă o anumită interdicţie prin Ordonanţă Militară. E importantă o analiză inclusiv referitoare la posibilitatea de a diferenţia un alt interval orar, sau poate chiar a mări, pentru că la începutul intervalului 11-13 foarte multe persoane vor să iasă la cumpărături”, a declarat Bogdan Despescu.

Marcel Vela a anunţat că în câteva zile va emite o nouă Ordonanţă Militară. Ce va cuprinde aceasta

În prezent, persoanele de peste 65 de ani din România pot ieși din case doar în intervalul orar 11-13 pentru rezolvarea problemelor de strictă necesitate.

În ultimele zile, însă, a fost aglomerație în piețele din mai multe orașe din țară, în contextul pregătirilor pentru Florii și Paște, ceee ce a dus la nerespectarea regulilor de distanțare socială.

DECLARAŢIA PE PROPRIA RĂSPUNDERE, ultima variantă. Atenţie la aceste detalii pentru a evita amenzi de 2000 de lei!

Secretarul de stat a spus că sâmbătă acționează în București peste 2.000 de angajați ai MAI, militari și polițiști locali. Tot sâmbătă, și ministrul de Interne Marcel Vela a anunțat o nouă ordonanță militară pentru săptămâna viitoare.

Ministrul Vela, despre viitoarea ordonanță militară

„Săptămâna viitoare vom da, probabil, încă o Ordonanţă, în sensul în care ar trebui să mai reglăm zona de sud, graniţa cu Bulgaria, unde există, la fel ca în zona de vest la graniţa cu Ungaria, un tranzit transfrontalier pentru muncile agricole. Aşa cum am permis pentru Ungaria, trebuie să permitem şi pentru Bulgaria”, a declarat Vela.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Trei cuvinte care descriu perfect fanul dinamovist. „Puternic, încăpățânat și…”
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. Doliu în teatru, film și televiziune. A avut o carieră de peste șase decenii
Playtech.ro
De ce se poartă mărţişorul la piept: Mulţi îl ţin la mână, însă e greşit, conform tradiţiei
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1: ”Lucescu nu are ce căuta la națională la 80 de ani, ne mirăm că e bolnav, era normal! România merita un antrenor care să o ducă la Mondial”
MediaFlux
Cadavrul ayatollahului Ali Khamenei, găsit printre ruine. UPDATE: Trump confirmă decesul
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj