Cum se transmite coronavirusul şi care sunt primele simptome. Avertismentul unui medic român

Medicul Dana Safta a explicat cum se transmite infecția cu coronavirus și cum ar trebui să ne protejăm.
Alina Andrei
27 apr. 2020, 06:12
Cum se transmite coronavirusul şi care sunt primele simptome. Avertismentul unui medic român

Medicul Dana Safta spune că virusul intră în organism pe cale orală şi nazală. 

„Calea de intrare în organism a COVID-19 este calea orală, calea nazală. În primul rând, trebuie să știm cum prevenim intrarea lui în corpul nostru. Lăsând deoparte ceea ce știm sigur, că se transmite pe cale orală și nazală, e important să păstrăm distanțarea fizică de alte persoane. Pacientul trebuie să știe că își tratează aceste orificii în mod normal, controlat, responsabil. Atingem, nu ne băgăm degetul în nas, în gură. Trebuie să urmărim copiii”, a spus Dana Safta, potrivit Antena3.

Medicul spune că primele simptome pe care le acuză pacienţii infectaţi cu coronavirus sunt: senzaţie de nas înfundat, uscăciune în gât, tuse iritativă.

„Primele simptome pe care le acuză pacienții cu coronavirus pot să pornească de la nas, senzația de nas înfundat, obstrucția nazală. E primăvară spre vară, cu foarte mulți alergeni atmosferici și serozitatea ce apare spontan din nas e un simptom pe care îl avem aproape permanent.

Poate să apară o senzație de uscăciune în gât, o durere permanentă, o usturime, însoțită de stare febrilă care nu se ameliorează.

Starea de tuse iritativă, senzația de usturime, unii o percep ca pe o apăsare în torace provocată poate de inflamația peretului mucoasei traheale. Asta atrage după sine îngrijorări”, a explicat Dana Safta.

Toaleta pentru nas și pentru gură

„Nasul se toaletează nu cu degetul, ci suflându-l atunci când are secreții. Când ele nu se elimină, punem niște picături care se găsesc la orice farmacie, cu o soluție salină, o apă de mare, care poate să fie cu acid hialuronic. Nu încercăm să suflăm puternic și nici să introducem bețișoare sau șervețelul răsucit pentru că nasul e o mucoasă foarte vascularizată. Dacă o atingi într-un anumit loc apare sângerarea nazală. Apare senzația de uscăciune în nas din cauza medicației, sunt persoane hipertensive, sunt persoane cardiace și toată această medicație poate să provoace o stare de uscăciune.

Putem folosi vitamina A pentru a avea starea de confort în faringe, să folosim apa de gură, să schimbăm mai frecvent pasta de dinți”, a precizat medicul.

Citeşte şi Cum afectează coronavirusul persoanele cu afecţiuni cardiovasculare. Recomandări pentru pacienţi

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Orașul mare din Europa, vizitat de foarte mulți români, care se confruntă cu o invazie de gândaci. Insectele au ajuns și în terase sau pe pereții caselor
Capital.ro
Ion Iliescu, în stare gravă. Anunț oficial de la Spitalul SRI. Medicii l-au operat de urgență
Playtech.ro
Magazinul care ia ambalajele SGR fără a fi separate. Le pui pe toate într-un sac şi primeşti banii pe ele
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
 S-a tras cortina peste un post de televiziune. Dispare din grilă
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Filmul tragediei în care Delia, o mamă de 30 de ani a murit, iar fiul ei se luptă pentru viața sa, după ce mașina în care se aflau a fost izbită din plin pe o șosea din Cluj
Cancan.ro
Descoperire-șoc a lui Piedone într-un restaurant chinezesc din București. Ce e carnea de vită, de fapt
Playsport.ro
Avertisment pentru șoferi: obiectul esențial al mașinii pe care îl ținem zilnic cu noi este mai periculos pentru sănătate decât...
Capital.ro
România a pierdut un om de geniu. A scris istorie pentru țară: Ne-a dat curajul să credem în propriile vise
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Vouchere pentru alimente 2025: Când vor fi alimentate cardurile sociale cu prima tranșă de 125 de lei
MediaFlux
Ajutoare pe card pentru 3,5 milioane de gospodării. Anunț oficial de la Ministerul Energiei
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Începe Programul Rabla 2025: cum te poți înscrie și câți bani poți obține