Haosul din vămi, raiul samsarilor. Românii care se întorc din străinătate sunt jecmăniţi de sute de euro VIDEO

Samsarii profită de aglomeraţia din vămi pentru a cere sume exorbitante oamenilor ca să îi ducă până acasă. Spre exemplu, pentru un drum de 443 km, cât este distanţa de la Nădlac la Sighişoara, preţul cerut ajunge la 300 de euro.
Filip Stan
19 mai 2020, 07:39
Haosul din vămi, raiul samsarilor. Românii care se întorc din străinătate sunt jecmăniţi de sute de euro VIDEO

O femeie a venit cu un microbuz din Germania până la graniţa cu România, de acolo neavând cu ce să meargă până acasă. Aşa că şi-a încercat norocul la cei care speculează necazul românilor întorşi din străinătate pe jos, potrivit unul material Digi 24.

Citeşte şi Atac dur la românii care se întorc în ţară: „Vin doar să-i tratăm, fără să contribuie la sistemul Sănătăţii!”

– Cât v-au cerut, ca să vă ducă? – …300 de euro. – Până unde? – Până la Sighişoara!

Astfel de scene s-au tot întâmplat în Vama Nădlac.

Reporterii Digi 24 au discutat cu o altă femeie care şi-a dat seama că a fost păcălită după ce persoana care a adus-o la graniţă i-a promis că după vamă va fi alt microbuz care o va duce acasă. – Tulai, doamne, dar eu ce fac? – Dar ce aţi păţit, doamnă? – Uite, nu am cu ce să mă duc acasă! Nu am transport. – Unde mergeţi? – În Târnăveni, către Mediaş. – Şi cât v-au cerut? – Păi, nu ştiu, că ăştia din Timişoara mi-au cerut 200 de euro. Păi, eu de unde să îi dau atâta?

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Costel Gâlcă, decizie importantă la Rapid. Jucătorii au rămas surprinși. Exclusiv
Capital.ro
Bilete la tratament balnear în 2026. Guvernul a aprobat oficial. Ce pensionari vor merge gratis
Playtech.ro
Harta puterii economice a României. Județul care produce cei mai mulți bani din exporturi și domină economia
Adevarul
Pățania unei românce în Maroc, unde a fost la un pas de a rămâne pe cont propriu în deşert: „Cea mai mare țeapă pe care am luat-o”
wowbiz.ro
Ultimul drum pentru Mihai și David, tinerii morți în accidentul din pădurea Snagov. Scene sfâșietoare de la înmormântare. Părinții victimelor, la capătul puterilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sute de zboruri ar putea fi anulate în următoarele săptămâni, în Europa! Totul depinde de situația din Orientul Mijlociu
iamsport.ro
BOMBĂ! Rapid i-a găsit deja înlocuitor lui Gâlcă: un antrenor din SuperLiga! ”Am auzit că au semnat contractul”. Cât costă rezilierea înțelegerii actualului tehnician
MediaFlux
EXCLUSIV Costel Grojdea, deja fostul șef ITM București, se întoarce la Iași după dezvăluirile Mediaflux. Bugetarul prins cu Lamborghini-ul la serviciu, demis după ce a mințit FOTO
stirilekanald.ro
Trump, avertisment șocant către Europa
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj