Dacian Cioloş, ironic după ce Berbeceanu i-a urat succes viitorului prefect: Nu înțeleg unde se grăbește să plece

Dacian Cioloş a avut o primă reacţie după ce Traian Berbeceanu i-a urat succes noului prefect după ce în spaţiul public au apărut zvonuri că acesta va fi schimbat din funcţie.
Alina Costache
02 feb. 2021, 21:44
Dacian Cioloş, ironic după ce Berbeceanu i-a urat succes viitorului prefect: Nu înțeleg unde se grăbește să plece

Dacian Cioloş, ironic după ce Berbeceanu i-a urat succes viitorului prefect. Liderul PLUS susţine că ştia că Traian Berbeceanu e un om care nu fuge la greu şi că nu înțeleg unde se grăbește să plece.

Dacian Cioloş, ironic după ce Berbeceanu i-a urat succes viitorului prefect. Ce spune liderul PLUS

„Am văzut că domnul Traian Berbeceanu și-a luat la revedere de la funcția de prefect, după negocierile politice în care s-a stabilit unde numește prefecți fiecare partid din Coaliția de guvernare. Eu știu că e un om care nu fuge la greu, așa că nu înțeleg unde se grăbește să plece 🙂

Lăsând gluma la o parte, situația în care ne aflăm presupune ca în funcții publice cu o responsabilitate mare să fie oameni competenți, care au demonstrat că știu ce au de făcut și e nevoie de multe ori și de continuitate. Chiar dacă numirea în funcția de prefect la București revine PLUS, asta nu înseamnă că avem în vedere doar criterii de partid, ci în primul rând urmărim competența și asumarea unor obiective, respectul pentru muncă și empatia.”, a spus Dacian Cioloş.

Traian Berbeceanu a reacţinat după zvonurile privind demiterea sa de la Prefectura Capitalei. Conform unor surse politice, în urma negocierilor liderilor Coaliţiei de guvernare, Prefectura Capitalei ar reveni PLUS.

„Revocarea din funcția de prefect al municipiului București, ca și numirea dealtfel, sunt decizii politice, firești. Am acceptat acestă funcție în urmă cu trei luni, cu multă bună-credință, într-o perioadă deosebit de complicată. Am avut un mandat scurt, dar plin de provocări dintre cele mai grele, cărora nu le-aș fi făcut față fără ajutorul vostru, al bucureștenilor, în primul rând, dar și cu sprijinul total al colegilor din Prefectură și al colaboratorilor din toate instituțiile”, a scris Traian Berbeceanu pe Facebook.

Liderii Coaliţiei de guvernare şi-au împărţit aseară funcțiile de prefect şi subprefect. Potrivit anunţului făcut în urmă cu o săptămână de liderul liberal Ludovic Orban, PNL va avea 23 de prefecţi şi 47 de subprefecţi, USR-PLUS va avea 14 prefecţi şi 28 de subprefecţi, iar UDMR va avea 5 prefecţi şi 10 subprefecţi.

Citeşte şi: Traian Berbeceanu, prima reacţie după ce s-a vorbit despre demiterea sa: „Îi doresc succes viitorului prefect”

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Florin Prunea, amendat de Pro TV pentru dezvăluirile despre Desafio? Cum a reacționat fostul fotbalist
Capital.ro
Reguli la bloc în 2025. Documentul pentru întreținere care provoacă dispute cu asociația de proprietari. Termenul este 60 de zile
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde