Traian Berbeceanu, hotărât să atace decizia lui Clotilde Armand cu spitalele: „Dacă considerăm că este nelegală, în mod categoric o vom ataca”

Traian Berbeceanu, prefectul municipiului București, a spus că va ataca decizia Primăriei Sectorului 1 de a nu mai finanța spitalele de pe teritoriul sectorului doar dacă aceasta se dovedește a fi nelegală.
Filip Stan
05 feb. 2021, 16:50
Traian Berbeceanu, hotărât să atace decizia lui Clotilde Armand cu spitalele: „Dacă considerăm că este nelegală, în mod categoric o vom ataca”

Traian Berbeceanu, hotărât să atace decizia lui Clotilde Armand cu spitalele: „Dacă considerăm că este nelegală, în mod categoric o vom ataca”

Traian Berbeceanu, prefectul municipiului București, a spus că va ataca decizia Primăriei Sectorului 1 de a nu mai finanța spitalele de pe teritoriul sectorului doar dacă aceasta se dovedește a fi nelegală.

„Nu are nicio importanță ce declarații publice fac partidele politice sau oamenii politici. Acea HCL nu a ajuns încă la Prefectură. Așa cum bine știți, instituția prefectului exercită controlul de legalitate. Când o vom avea, vom analiza foarte bine situația”, a declarat Traian Berbeceanu, atunci când a fost întrebat dacă va bloca Hotărârea de la Sectorul 1.

„Dacă considerăm că este nelegală, în mod categoric o vom ataca”, a mai spus Traian Berbeceanu. Anterior, prefectul și-a arătat respectul pentru co-președintele Alianței USR-PLUS, Dacian Cioloș, pentru că și-a arătat susținerea pentru continuarea sa în funcție. Berbeceanu a spus că își va duce mandatul la bun sfârșit.

Daniel Tudorache: Visul lui Clotilde Armand s-a împlinit!

Și Daniel Tudorache, fostul primar al Sectorului 1, a criticat decizia luată de Primărie.

„Visul primarului validat s-a împlinit. Spitalele din Sectorul 1 nu mai sunt finanțate de la bugetul local. Nu că de la preluarea mandatului ar mai fi investit vreun leu, dar începând de astăzi, prin votul consilierilor USR și PNL, exprimat în ședința extraordinară, nici nu mai trebuie să o facă.

Așadar, de acum înainte, patru spitale importante din București, Spitalul Clinic de Urgență București – Floreasca, Spitalul Clinic de Chirurgie Plastică Reparatorie și Arsuri, Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu” și Spitalul Clinic de Urgențe Oftalmologice București, nu vor mai primi nicio finanțare din partea Primăriei Sectorului 1.

Probabil că vor fi lăsate să ajungă în buza colapsului, pentru a fi ‘salvate’ prin privatizare. Și cred că această ‘rețetă’ va fi aplicată multor alte spitale de stat din România”, a declarat Daniel Tudorache.

Gabriela Firea: „Niciun primar nu a îndrăznit să taie finanţarea acelor spitale”

La rândul său, și fostul primar al Capitalei, Gabriela Firea, a avut vineri o şedinţă cu colegii din PSD pentru a discuta tema opririi finanţării a patru spitale din sectorul 1 al capitalei de către primarul Clotilde Armand.

„Considerăm că în plină pandemie România nu-și permite să taie finanțarea niciunui spital. Niciun primar nu a îndrăznit să taie finanțarea acelor spitale. Nu dorim să rămânem doar la stadiul de protest, de indignare, în fața acestei situații grave, ilegale și abuzive. Astăzi, colegii mei de la Sectorul 1 au depus două documente: unul pentru convocarea de îndată, luni, a unei ședințe a consiliului. Al doilea este un proiect de hotărâre care să abroge tăierea finanțării”, a declarat Firea.

 

 

 

 

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Statul, dator la stat: patru ministere au strâns datorii de zeci de milioane la ANAF. Topul orașelor și comunelor aflate pe ”lista rușinii”
Capital.ro
Interzis pentru românii care stau la bloc. Amendă de 3.000 de lei pentru proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Cum cureți corect ustensilele de lemn și trucul care le prelungește viața în bucătărie
Adevarul
Român blocat în Abu Dhabi: „Suntem pe cont propriu, indiferent ce s-ar spune”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Cristi Borcea, tranșant după rușinea istorică suferită de FCSB! Prima reacție a finului lui Gigi Becali
MediaFlux
Casele de Pensii, apel privind recalcularea pensiilor! Instituțiile bat obrazul firmelor care greșesc adeverințele
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj