Daniel Chiţoiu, trimis în judecată pentru ucidere din culpă. Fostul ministru a omorât două persoane cu maşina

Fostul ministru Daniel Chiţoiu a fost trimis în judecată în dosarul accidentului în care a fost implicat la sfârşitul anului trecut şi care s-a soldat cu decesul a două persoane, el fiind acuzat de ucidere din culpă. Şapte persoane fizice, rude ale decedaţilor, dar şi trei unităţi sanitare s-au constituit părţi civile în dosar.
Filip Stan
25 aug. 2020, 09:09
Daniel Chiţoiu, trimis în judecată pentru ucidere din culpă. Fostul ministru a omorât două persoane cu maşina

Procurorii argeşeni care au instrumentat dosarul accidentului produs în 26 decembrie 2019, pe DN7, în judeţul Argeş, în zona localităţii Zamfireşti, au finalizat cercetările şi au dispus trimiterea în judecată a lui Daniel Chiţoiu sub acuzaţia de ucidere din culpă.

Dosarul a fost înregistrat pe rolul Judecătoriei Piteşti. Conform datelor făcute publice, şapte persoane fizice, rude ale celor decedaţi, s-au constituit părţi civile în dosar. De asemenea, Spitalul Clinic de Urgenţă Bucureşti, Spitalul Judeţean de Urgenţă Argeş şi Serviciul Judeţean de Ambulanţă Argeş, care au acordat îngrijiri victimelor accidentului, sunt părţi civile în dosar în timp ce parte responsabilă civilmente este societatea de asigurări Generali România.

Citeşte şi Accident mortal provocat de fiul unei judecătoare. Tânărul a fugit de la faţa locului

Deocamdată nu a fost stabilit un prim termen de judecată în acest proces.

Procurorii au început urmărirea penală pe numele lui Daniel Chiţoiu în luna ianuarie a acestui an, la mai puţin de o lună de la producerea accidentului în care un bărbat de 82 de ani şi soţia acestuia au murit, iar o altă persoană a fost rănită, după ce autoturismul în care se aflau a fost lovit violent de maşina fostului ministru care, conform primelor date, a intrat pe contrasens. La momentul la care a fost pus sub acuzare, Chiţoiu a refuzat să dea declaraţii în faţa anchetatorilor. El a negat atunci că ar fi vorbit la telefon în timpul accidentului.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
„Țintă necooperantă!” Ce s-ar întâmpla dacă avionul lui Vladimir Putin ar pătrunde în spațiul aerian al României. Răspunsul lui Radu Miruță, noul șef al MApN
Capital.ro
Ce a schimbat, de fapt, Traian Băsescu în România. Dan Voiculescu îl judecă peste ani: O catastrofă irepetabilă
Playtech.ro
Ce nu este bine să faci între Crăciun și Anul Nou, potrivit tradiției
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Moartea tragică a tatălui lui Loți Bölöni. Drama a avut loc la meciul legendarului fotbalist: ”Am vrut să îi spun asta, dar nu am îndrăznit. Cred că undeva sus ți-e scrisă soarta”
MediaFlux
Anunț oficial cu privire la salariul minim. Cine va suporta noile taxe
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend