BILANȚ COVID 31 MAI. Cel mai mic număr de cazuri înregistrat în decurs de un an. Trei județe nu au raportat niciun caz

BILANȚ COVID 31 MAI. Azi s-a înregistrat cel mai mic număr de cazuri în decurs de un an, iar trei județe din România nu au avut niciun caz nou de infectare cu Sars-cov-2.
Filip Stan
31 mai 2021, 13:12
BILANȚ COVID 31 MAI. Cel mai mic număr de cazuri înregistrat în decurs de un an. Trei județe nu au raportat niciun caz

BILANȚ COVID 31 MAI. Până astăzi, 31 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.077.737 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 153 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Numărul de infectări înregistrat azi, 135 de persoane, este cel mai mic în decurs de un an. La data de 8 iunie 2020 au fost înregistrate 125 de cazuri.

Județele Botoșani, Gorj și Harghita nu au înregistrat niciun caz.

Cea mai mare incidență a cazurilor de Sars-Cov-2 a fost înregistrată în jdețul Tulcea, unde incidența a fost de 0,39%, iar cea mai ridicată incidență a fost în Gorj, 0,10%.

Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 47 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 30.312 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

BILANȚ COVID 31 MAI: 36 de persoane au decedat

În intervalul 30.05.2021 (10:00) – 31.05.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 36 de decese (18 bărbați și 18 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Botoșani, Cluj, Harghita, Hunedoara, Iași, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

5 dintre aceste decese sunt antrioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel 1 dintre decese s-a produs în luna octombrie 2020, 3 în decembrie 2020, 1 în luna ianuarie 2021, toate în județul Bacău.

Dintre cele 36 de decese, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 50-59 ani, 4 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

34 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.350. Dintre acestea, 425 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.896.357 de teste RT-PCR și 1.164.773 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.877 de teste RT-PCR (2.372 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.505 la cerere) și 4.938 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, a fost raportat și rezultatul unui test RT-PCR, prelucrat anterior ultimelor 24 de ore și transmis până la data de 31 mai a.c.

Pe teritoriul României, 5.887 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.708 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 30.635 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 54 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 339 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

 

 

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Cele 5 zodii care au parte de belșug și fericire până pe 15 mai. Racii au tras lozul norocos
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită actriță. Românii au adorat-o. Era inteligentă, fermecătoare
Playtech.ro
Ce titulatură va avea partenera lui Nicuşor Dan dacă acesta ajunge preşedinte? Este o situaţie unică în România
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
PSD e împărțit în două tabere. Cine vrea guvernare cu Simion şi cine e de partea lui Nicușor Dan SURSE
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Stațiunea din România bântuită de un secret întunecat. Ascunde tragedii și fenomene inexplicabile
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mai puțini bani, mai rar! Cum se schimbă voucherele de alimente pentru românii cu venituri mici
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Avertisment pentru cei care țin banii pe card. NU veți mai putea retrage cash. Trebuie să aveți obligatoriu numerar în casă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Traian Băsescu a spus cum poate recupera Nicușor Dan diferența de voturi față de George Simion la alegeri, în turul 2: „Are de convins un singur partener pentru turul doi”
MediaFlux
Surpriză pentru pensionari: Statul oferă sume suplimentare lunare. Cine beneficiază și cât se acordă
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică