Sorin Grindeanu, la DNA. Fostul premier este audiat în dosarul ANRP – SURSE

Este anunţul zilei. Sorin Grindeanu este audiat, joi dimineaţă, la Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA)!
Alina Costache
03 iun. 2021, 12:10
Sorin Grindeanu, la DNA. Fostul premier este audiat în dosarul ANRP - SURSE

Sorin Grindeanu,  la DNA. Potrivit surselor DC News, Sorin Grindeanu este audiat, la această oră, la DNA, în dosarul ANRP (Autoritatea Națională pentru Restituirea Proprietăților).

Sorin Grindeanu, la DNA. Fostul premier este audiat în dosarul ANRP

Alături de Sorin Grindeanu este audiat și fostul său șef de cabinet.

Fostul premier, Sorin Grindeanu, a fost audiat şi în urmă cu trei ani la sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie. Acesta a dat declaraţii în calitate de martor în dosarul Belina. La ieșirea din sediul DNA, Sorin Grindeanu nu a oferit prea multe explicaţii.

„Am fost audiat în calitate de martor în același dosar ca și în septembrie. (În dosarul Belina?) Aşa. Da. Nu cred că au fost lucruri noi, sunt chestii procedurale. Cred că a văzut toată țara că am fost la acel celebru pescuit. Am fost o singura dată. Sunt lucruri pe care le-am mai declarat. Am fost la pescuit. Am pescuit. M-am întors la Bucureşti”, a spus Sorin Grindeanu.

Întrebat atunci în ce relație se mai află acum cu Liviu Dragnea, fostul premier a răspuns că este „sinusoidală”.

De altfel,  Sorin Grindeanu, susţine că nu l-a turnat pe Liviu Dragnea la Direcţia Naţională Anticorupţie în dosarul în care fostul lider social-democrat este cercetat pentru trafic de influenţă în contextul vizitei făcute în SUA, precizând că a fost audiat de două ori de procurori şi nu are acorduri de confidenţialitate.

Grindeanu a fost întrebat duminică, în cadrul emisiunii Insider Politic de la Prima TV, dacă l-a turnat pe Liviu Dragnea la DNA.

“Văd că există această abordare prietenească sau încercare de a mă lipi a unora de acest dosar. Eu am fost audiat, am spus public acest lucru în calitate de martor de două ori, nu am acorduri de confidenţialitate. Verificaţi dosarul, a fost trimis în instanţă şi apar declaraţiile mele. Sunt convins că adevărul va ieşi la iveală în instanţă. Sunt lucruri probabil pe care nu le ştiu, dar în mod sigur în instanţă aceste lucruri vor ieşi la iveală. În rest, declaraţia mea spune adevărul despre ceea ce ştiu din acest punct de vedere şi despre ceea ce m-au întrebat atunci când am fost audiat şi nu am nimic de ascuns din acest punct de vedere”, a afirmat prim-vicepreşedintele PSD.

Citeşte şi: Sorin Grindeanu, despre banii primiţi de România de la UE, prin PNRR: „În realitate avem doar 14 miliarde de euro. Diferenţa de 15 miliarde este un împtrumut de tip FMI”un
 

 

 

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Avion ținut la sol în Bruxelles din cauza crizei carburanților. Dan Alexa și președintele InfoCons, printre pasageri: „Măcar un pahar de apă”
Capital.ro
Călin Georgescu anunță marea schimbare în România: Am câștigat. Lucrurile nu vor rămâne așa!
Playtech.ro
Ce drepturi ai dacă ești concediat. Cum te protejează legea și ce poți face
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Planul lui Gică Hagi ca selecționer: 2 jucători crescuți în Italia care n-au evoluat niciodată pentru România, la seniori
MediaFlux
Iranul analizează un plan american de încetare a focului, dar nu are în vedere negocieri! Trump spune că liderii de la Teheran doresc un acord
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026, azi la ora 19.00. Schimbare de ultim moment, anunțată de Mircea Lucescu. Analiza FIFA
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj