Marcel Ciolacu vorbeşte despre jocurile din conducerea PNL. Ce se întâmplă în bătălia pe puterea liberalilor: Orban e unul dintre vechii brontozauri!

Marcel Ciolacu a vorbit, în emisiunea 40 de întrebări cu Denise Rifai, despre evoluţiile lui Florin Cîţu şi Ludovic Orban pe scena politică.
Mirabela Vasile
08 iun. 2021, 23:29
Marcel Ciolacu vorbeşte despre jocurile din conducerea PNL. Ce se întâmplă în bătălia pe puterea liberalilor: Orban e unul dintre vechii brontozauri!

Marcel Ciolacu vorbeşte despre jocurile din conducerea PNL. Preşedintele PSD spune că nici Orban, nici Cîţu nu sunt premieri buni pentru România.

Marcel Ciolacu vorbeşte despre jocurile din conducerea PNL. Anunţul făcut de liderul PSD

„Propunerile PSD nu au fost asculate. Banii europeni din PNRR  se duccătre firmele de consultanţă ale vicepremierului Dan Barna. Moţiunea de cenzură împotriva guvernului Cîţu ar fi victorie uriaşă pentru Ludovic Orban. Florin Cîţu nu i-a făcut opoziţie serioasă lui Orban.

Cred că nici domnul Orban şi nici domnul Cîţu nu sunt doi premieri buni pentru România. Orban e unul dintre vechii brontozauri. Nu cred că a avut performanţă Orban şi schimbarea lui Cîţu nu a fost benefică. Nu au depăşit nivelul liderilor de partid şi a demnităţii reprezenzentate de cea de premier. Funcţia de premier trebuie să aducă mult mai multe abilităţi pentru a sluji România. Nu cred: nici nu cred că îşi doreşte domnul Orban pentru că nu am comunicat de mult. Nu cred că e o problemă că acest Guvern cade. Nu mă interesază jocul lor intern. Congresul lor e inpoportun”, a declarat Marcel Ciolacu.

Citeşte şi: Ludovic Orban nu demisioneză de la şefia PNL: Până la viitorul congres eu sunt preşedintele PNL
Biroul Executiv al Partidului Naţional Liberal a decis declanşarea procedurilor de alegeri în partid, iar data propusă pentru congres este 25 septembrie, a anunţat, marţi, preşedintele liberalilor, Ludovic Orban.

Președintele PNL, Ludovic Orban, a afirmat că el l-a susținut pe Florin Cîțu să avanseze în cariera politică, de aceea și la Congresul PNL l-ar dori în echipa lui. În PNL se discută foarte serios despre faptul că Florin Cîțu va fi contracandidatul lui Ludovic Orban la Congres.

„Biroul Executiv a luat decizia de a declanşa procedurile de alegeri în PNL. Data propusă pentru congres este 25 septembrie. Numărul total de delegaţi va fi de 5.000. Am stabilit calendarul de alegeri. Congresul PNL nu înseamnă doar alegerea conducerii naţionale, înseamnă alegerea conducerii la toate nivelurile. Ca şi calendar propus: în perioada 1-15 iunie vor avea loc adunările generale ale organizaţiilor locale, care vor alege conducerile PNL la nivel local. În perioada 1 iulie – 10 august vor avea loc conferinţele judeţene de alegeri, conferinţe la care se vor alege conducerile judeţene ale PNL. Între data de 10 august, termenul prevăzut pentru finalizarea alegerilor la nivel judeţean, şi data de 25 septembrie este prevăzută o perioadă de 45 de zile, conform statului, pentru campania pentru congres”, a precizat Orban.

Citeşte şi: Florin Cîţu îl ţine în priză pe Orban, înainte de congresul PNL din toamnă: „Sigur o să candidez la o funcţie” VIDEO

DailyBusiness
Cum arată interiorul casei construite de Adela Popescu și Radu Vâlcan la țară. Actrița, încântată de rezultat
Spynews
Cum se simte fiul Larisei Udilă, după ce a fost operat. Milan a fost supus unei intervenții chirurgicale la doar patru ani
Bzi.ro
Lora a făcut senzație pe plajă, la 43 de ani! Costumul de baie minuscul și poziţiile provocatoare au atras multe priviri! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce lecție i-a dat Mircea Lucescu fiului său, Răzvan Lucescu, în clasa a 8-a. „Mă așteptam să se enerveze”
Capital.ro
Serviciul militar voluntar, introdus prin lege. Vor merge în Armată 6 luni. Va fi permisă și recrutarea obligatorie
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă un polițist îți face poză la buletin sau la permisul de conducere în România. Ce drepturi ai, încalcă GDPR
Adevarul
„Oncologii vor fi condamnați pentru genocid”. Lunga lista a controverselor lansate de Olivia Steer. Fosta vedetă TV si Andi Moisescu ar fi divorțat
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Noua ordine mondială. Ce acord pregăteşte Trump cu Putin
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Andi Moisescu și Olivia Steer ar fi divorțat după 22 de ani de căsnicie
Cancan.ro
Andi Moisescu a divorțat de Olivia Steer! A părăsit-o după 22 de ani
iamsport.ro
Alexandru Băluță, de 30 de ori mai ieftin decât coreeanul Son. Câți bani primește în SUA fostul jucător de la FCSB
MediaFlux
EXCLUSIV PAPARAZZI Afaceristul Dorin Cocoș gustă din nou din dulceața vieții. A cincea blondă și un pepene roșu FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Costi, soția lui și un alt cuplu, morți în urma unui accident rutier, în Germania. Noua mașină i-a devenit sicriu românului și familiei lui
Atenție! Dacă partenerul tău îți face asta într-o relație …