Florin Cîţu promite primarilor 7 miliarde la rectificarea bugetară, înainte de alegerile din PNL: „Plătim la timp facturile, o premieră în ultimii 30 de ani”

Premierul Florin Cîţu este în competiţie cu Ludovic Orban pentru funcţia de preşedinte al PNL, alegerile fiind programate pentru 25 septembrie, iar şeful executivului caută să îşi atragă cât mai multe voturi alocând fonduri primarilor liberali.
George Russo
25 iun. 2021, 10:19
Florin Cîţu promite primarilor 7 miliarde la rectificarea bugetară, înainte de alegerile din PNL:

Florin Cîţu a publicat vineri un mesaj pe pagina sa de Facebook, prin care anunţă că va aloca nu mai puţin de 7 miliarde de lei primăriilor, la rectificarea bugetară, care va avea loc, cel mai probabil, înainte de alegerile interne.

„Toate investițiile aflate în derulare vor merge mai departe. Plătim la timp facturile, o premieră în ultimii 30 de ani.

Alocăm șapte miliarde de lei pentru proiectele care vizează drumuri județene și comunale care nu pot fi finanțate nici prin fonduri europene, nici prin PNRR sau alte surse. România trebuie să treacă la etapa următoare, trebuie să avem drumuri asfaltate în toată țara!” a scris Cîţu pe Facebook.

Premierul Florin Cîţu a anunţat miercuri că toate lucrările de investiţii prin PNDL vor fi finanţate de Guvern, iar facturile conforme vor fi achitate, precizând că restanţele vor fi plătite imediat după rectificarea bugetară obişnuită, la mijlocul anului.

„Toate lucrările de investiţii prin PNDL vor fi finanţate de Guvernul României, conform legii. Ultimele tranşe de plată se referă la facturile depuse până în 15 iunie, care vor fi achitate etapizat până la 20 iulie. Plăţile restante vor fi achitate imediat după rectificarea bugetară obişnuită, la mijlocul anului. Îi asigur pe toţi aleşii locali că toate facturile conforme vor fi achitate şi reafirm îndemnul de a lucra pentru a avea posiblitatea să decontăm cât mai mult”, a scris Florin Cîţu pe Facebook.

Florin Cîţu va aloca fondurile suplimentare după rectificarea bugetară din august, cu o lună înainte de alegerile din PNL

Vestea că fondurile din PNDL s-au terminat deja a fost primită diferit de primari. Pentru edilii de comune, problema nu e gravă, dar situația se schimbă când vine vorba de investiții mai mari, cum sunt cele din municipii.

„E o mare nebunie, ne blochează investițiile”, susține primarul municipiului Buzău, Constantin Toma (PSD). Acesta este și președinte executiv al Asociației Municipiilor din România.

Edilul dă exemplu o situație concretă. Colegiul Național „Mihai Eminescu” trebuia finalizat prin PNDL până la începerea noului an școlar. Suma rămasă de investit era de 4 milioane de euro.

„Iată că rămânem fără bani. Elevii și profesorii i-am mutat în alte clădiri, așteaptă cu sufletul la gură să se mute în toamnă și nu o să reușim să finalizăm o astfel de lucrare crucială pentru educația buzoiană. Vă dați seama că în momentul acesta și constructorul va ajunge la noi și ne va bloca”, afirmă primarul pentru Europa Liberă.

Nu crede în promisiunea Guvernului că banii vin la rectificare. Clădirea trebuia renovată până la 1 septembrie, iar sumele de la rectificare nu ajung mai devreme de luna septembrie.

„O asemenea hârtie putea spune: nu putem plăti trei luni, până la rectificare. Dar nu există vreun angajament luat de ministru”, a declarat președintele executiv al AMR.

Emil Drăghici este președintele Asociației Comunelor din România. „E o falsă teamă că nu vin banii”, crede Drăghici, care este primar independent în comuna Vulcana Băi din județul Dâmbovița. El susține că banii vor veni la rectificare, ca în fiecare an.

„Lucrările nu ar trebui să se oprească. Constructorii trebuie să lucreze din plin pentru că își vor lua banii. Cine are bani în buget poate plăti de acolo. Sau te înțelegi cu constructorul”, a spus Emil Drăghici.

Citeşte şi: Ludovic Orban, avertisment despre explozia preţurilor materialelor de construcţii. „Tot mai mulţi constructori vor opri lucrările. E un subiect grav”

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Comuna din România unde poți cumpăra o casă gata construită și un teren generos cu aproape 10.000 de euro. E la o oră distanță de București, iar în apropiere se află și o baltă liniștită unde poți să pescuiești
Capital.ro
Taxă pentru șoferi. Se achită până la 1.000 lei/an. Plata se face online sau la ghișeele primăriei
Playtech.ro
Succesiune teren intravilan fără act de proprietate. Cum se rezolvă problema legal
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Joc periculos făcut de PRO TV. Ce arată audiențele
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
Mariana Moculescu, scene șocante în garsonieră: a cerut ordin de protecție: 'Era beat criță și trăgea de mine'
Playsport.ro
Actul obligatoriu pe care trebuie să îl ai neapărat la tine dacă pleci în vacanță cu o mașină care...
Capital.ro
România a pierdut cel mai iubit actor. A fost o figură emblematică a scenei românești. Nu va fi uitat niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Sute de mii de români primesc banii din 16 iunie. Banii intră în cont sau prin mandat poștal
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat