„Florin Cîţu a părăsit grupul”. Decizia luată de premier la supărare, după ce echipa sa a pierdut şefia PNL Sector 5

Vineri seară, la scurt timp după ce Cristian Băcanu a pierdut şefia PNL Sector 5, în fața lui Dan Meran, candidatul susținut de Ludovic Orban, premierul Florin Cîţu a decis să părăsească grupul de WhatsApp al PNL Sector 5, filială din care face parte.
Daniel Spătaru
03 iul. 2021, 23:42

Imediat după aflarea rezultatului alegerilor pentru preşedinţia PNL Sector 5, pe grupul de WhatsApp al PNL Sector 5, liberalii din tabăra lui Ludovic Orban au început să sărbătorească: „La S5 majoritatea a hotărât: Ludovic Orban președinte!”

Conform unei capturi publicate de Hotnews.ro, ce surprinde discuția purtată dupa anunțarea rezultatului votului, a fost schimbat inclusiv numele grupului – din „PNL Sector 5” în „PNL Sector 5 #TeamOrban”.

Citeşte şi Ludovic Orban şi Florin Cîţu, faţă în faţă la congresul de la Neamţ. Orban: „Nu PSD ne-a învins la parlamentare, ci pandemia”. Cîţu: „Fără susţinerea preşedintelui Iohannis, PNL nu era azi la guvernare”

Pentru colegii noștri care nu știu încă în ce filială se găsesc, tocmai am schimbat denumirea acestui grup”, a fost anunțul administratorului grupului. Tot el a venit ulterior cu precizarea: „Sper să nu părăsească nimeni grupul și să rămânem uniți”. Şi totuşi, după doar câteva secunde utilizatorul „Florin Catu a ieșit din grup”.

Citeşte şi Ludovic Orban îi răspunde lui Florin Cîţu, după discursul premierului din Parlament: „Eu nu tranşez alegerile. Eu comunic, eu construiesc”

Florin Cîţu a părăsit grupul

Tot în Bucureşti, preşedintele PNL Sector 6, Ciprian Ciucu, a fost reales, sâmbătă, în această funcţie. Ciprian Ciucu este primar al Sectorului 6.

Potrivit unei postări pe Facebook, în urma Comitetului de Coordonare al PNL Sector 6, Ciprian Ciucu a fost ales preşedinte al filialei, Paul Moldovan şi Daniela Nicolescu – prim-vicepreşedinţi, Cristin Popa, Ligia Cecilia Popescu, Anton Cristian-Ioan, Adrian N. Enache, Alexandru Grumaz, Ioan Ovidiu Maxim, Nicoleta Stroe şi Larissa-Mariana-Paula Bîrsan – vicepreşedinţi.

Joi, Sebastian Burduja a fost ales preşedinte al PNL Sector 1.

Premierul Florin Cîţu a declarat, sâmbătă, că dacă nu exista parteneriatul cu preşedintele Klaus Iohannis, PNL nu avea nici guvernarea şi nici funcţia de prim-ministru.

Eu vreau ca PNL să fie cel mai mare partid din România, nu al doilea, nu primul dacă mai scoatem nu ştiu ce procente, nu, cel mai mare partid politic din România. Pentru asta trebuie să avem curaj să ne uităm în trecut să vedem de ce nu este astăzi PNL cel mai mare partid politic din România pentru că a avut toate atuurile şi trebuie să ne uităm în ultima campanie electorală pentru parlamentare, să fim sinceri cu noi şi să admitem că dacă nu exista parteneriatul şi susţinerea preşedintelui Klaus Iohannis, astăzi nu aveam nici guvernarea, nici premierul. Cine vorbeşte astăzi împotriva preşedintelui vorbeşte împotriva PNL, împotriva Guvernului PNL. De ce nu este astăzi PNL cel mai mare partid politic din România? Pentru că nu am avut curajul să facem ceea ce am promis„, a spus Cîţu, la conferinţa de alegeri interne din cadrul Organizaţiei PNL Neamţ.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
„Am vrut să mă dau șmecher”. Gigi Becali a dezvăluit tot ce a făcut pe Muntele Athos: „Albanezule, ia 1.000 de euro pentru cel mai bun măgar”. Moment unic la Marea Lavră!
Capital.ro
Românii își schimbă planurile. Ce se întâmplă cu dorința de a munci peste hotare
Playtech.ro
Costurile ascunse ale panourilor fotovoltaice. Ce mai poți plăti după instalare și cât rezistă invertorul
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
A spus care ar fi motivul real pentru care Baiaram nu a plecat încă de la Craiova: ”Asta e de fapt povestea!”
MediaFlux
Războiul merdenelelor vs. croissante continuă, chiar dacă La Mița Biciclista și Edmond Niculușcă și-au pus cenușă în cap și și-au cerut, târziu, scuze. Nea Mihai a dat lovitura, în timp ce primarul Ciucu s-a băgat și el în seamă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat