„Vaccinaţi-vă sau căiţi-vă!”. Biserica Ortodoxă Rusă îi numeşte păcătoşi pe cei care refuză imunizarea anti-Covid

Influenta Biserică Ortodoxă a Rusiei i-a admonestat luni pe rezidenţii din această ţară care refuză să se vaccineze împotriva COVID-19, spunând că aceste persoane sunt "păcătoşi care trebuie să se căiască pentru tot restul vieţii lor", în contextul în care Rusia a raportat o nouă creştere a numărului zilnic de infectări şi de decese asociate acestei maladii.
Daniel Spătaru
05 iul. 2021, 17:39

Biserica Ortodoxă Rusă i-a îndemnat pe credincioşii din această ţară să se vaccineze împotriva noului coronavirus, după ce alte 24.353 de cazuri au fost confirmate luni, inclusiv 6.557 la Moscova, în urma cărora bilanţul oficial la nivelul întregii ţări a ajuns la 5.635.294 de cazuri confirmate de la începutul pandemiei.

Grupul guvernamental de lucru pentru combaterea pandemiei din Rusia a anunţat că alte 654 de persoane au murit din cauze asociate noului coronavirus în ultimele 24 de ore, iar bilanţul total al deceselor raportate la nivel naţional a urcat la 138.579.

Agenţia federală pentru statistică din Rusia ţine un registru separat al deceselor şi afirmă că Rusia a înregistrat aproximativ 270.000 de decese asociate COVID-19 din aprilie 2020 până în aprilie 2021.

Citeşte şi Ziua şi recordul în Rusia, la morţii de Covid. A patra zi la rând cu bilanţ maxim, situaţia devine din ce în ce mai gravă

Exprimându-se la televiziunea de stat, mitropolitul Ilarion, conducător al Direcţiei de Relaţii Externe din cadrul Patriarhiei Moscovei, a spus că persoanele care refuză să se vaccineze comit „un păcat pentru care vor trebui să se căiască pentru tot restul vieţii lor”, după cum transmite ria.ru.

„Văd în fiecare zi astfel de situaţii, oameni care vizitează un preot pentru a mărturisi că au refuzat să se vaccineze – sau apropiaţi ai lor – şi au cauzat, fără să vrea, moartea unei alte persoane”, a adăugat influentul mitropolit din Biserica Ortodoxă Rusă.

„Păcatul apare atunci când te gândeşti doar la tine, nu şi la o altă persoană”, a mai spus mitropolitul Ilarion.

Citeşte şi Vladimir Putin n-ar ezita să dea ordin să se tragă asupra navelor NATO. „E gata să facă totul pentru a proteja Rusia”, avertizează purtătorul de cuvânt al Kremlinului

DailyBusiness
Prețurile la alimente în Bulgaria față de România, în hipermarket și în piețe. Cât de mari sunt diferențele
Spynews
Marisa Paloma, implicată într-un accident rutier. Influencerița a fost testată cu alcooltestul. Ce a urmat după: „Am trecut printr-o criză existențială”
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Cum îți poți crește pensia în România. Specialiștii explică diferența dintre Pilonul I, II și III și ce cotizații plătești
Capital.ro
Călin Georgescu revine! Anunțul care răstoarnă scena politică: Inevitabil. Din toamnă ajungem la guvernare
Playtech.ro
De la cea mai mare pierdere, la Insula iubirii. Cine a convins-o pe Cristina Scarlevschi să participe la emisiune: 'Nu stiam...
Adevarul
De ce nu a semnat și România „declarația europeană” privind summitul din Alaska. „Este o victorie a lui Putin, fără doar și poate”
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Taxa care va provoca un adevărat șoc. Va fi scandal național
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
O femeie din Bacău a fost bătută cu parul de soțul ei, pentru că a spart un borcan de murături
Cancan.ro
Cum arăta Ilie Bolojan în tinerețe? 'Avea păr mult și creț'
iamsport.ro
Monica Seles a rupt tăcerea după ce a fost diagnosticată cu miastenia gravis: ”Mi-a luat mult timp să accept”. Suferința legendei care câștiga Roland Garros la 16 ani
MediaFlux
România poate trece la moneda euro!
stirilekanald.ro
O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în stare de șoc
Nicușor Dan și Volodimir Zelenski au vorbit la telefon. Președintele României va merge într-o vizită oficială în Ucraina