Antonescu şi-a pus câinele pe Tăriceanu: ”Gigi, ia-l, tată, ia-l!”

Unii oameni de sex masculin au probleme când situația le cere să arate că sunt bărbați. Unii sunt pur și simplu lași. Alții, dacă încearcă să facă pe bărbații, devin caraghioși.
Dragoș Pătraru
04 dec. 2012, 07:39

Crin Antonescu face parte din ambele categorii. Omul e și foarte laș, dar și caraghios, când face pe cocoșul. Atunci când se enervează, președintele liberalilor dă capul pe spate, ca o țoapă. Apoi, automat, vocea i se subțiază. Își trece mâna prin păr, abia se abține să nu se uite la unghii întinzând degetele, nu strângând pumnul. Are tendința de a bate din picior, după care întoarce capul, supărată, pardon, supărat și părăsește confruntarea. Ați văzut asta de multe ori la Antonescu. Or, cu un asemenea comportament, nu poți să te războiești într-o campanie electorală, în care camerele de luat vederi sunt pregătite (după 12, când te trezești) să îți surprindă orice gest.  

Știind toate astea despre el, Crin Antonescu și-a luat un pitbull. Și cei care se iau de Crin au de-a face cu pitbull-ul. E un pitbull rău, dresat să fie eficient atunci când atacă. Pe pitbull îl cheamă Gigi Becali și fuge toată lumea de el. Nimeni nu pare suficient de nebun încât să îl înfrunte pe pitbull. Iar cei care o fac, mai devreme sau mai târziu, regretă. Pentru că acest pitbull e unul fermecat. El nu mușcă, ci aruncă tone de rahat de fiecare dată când deschide gura. Pe toată lumea care-i prin preajmă, nu contează. Și cum nimănui nu-i place să fie acoperit cu rahat, oamenii preferă să-l ignore pe pitbull-ul Gigi, ba chiar să-l ocolească.

De curând, Adriana Săftoiu, o experimentată dresoare, căreia i-a trecut prin mână chiar leul cel rău din grădina noastră zoopolitică, i-a arătat câinelui domnului Antonescu nu doar că nu e invincibil, ci că poate fi bătut foarte ușor. După cinci minute de confruntare directă, Gigi a părăsit ringul cu coada între picioare. Rănit, pitbull-ul Gigi a prezentat scuze. Nu pentru că animalul așa ar fi simțit, ci pentru că prea multă lume l-a arătat cu degetul, spunându-i că în unele situații nu e amuzant deloc.

Zilele trecute, pe domnul Călin Popescu Tăriceanu l-a mâncat undeva, ca pe maimuțe, și a ieșit public cu câteva declarații care l-au supărat foarte tare pe Crin Antonescu. Rupându-și probabil o unghie când a lovit cu pumnișorul în masă, Crin și-a chemat câinele și i-a fixat o nouă țintă: fostul premier al României.

Și uite-așa a apărut din nou Gigi la RTV (unde altundeva?) și a măturat pe jos cu Tăriceanu. Neputând să-l atace altfel, Gigi a scos pe gură singurul rahat care ar putea ține, la publicul cel mai imbecil, cu dăruire cultivat de televiziunile din România: viața personală. Tăriceanu nu a fost surprins de presă la curve, în timp ce era însurat. Nu, omul și-a permis să aibă patru neveste. Ilegal? Deloc! Imoral? Nicidecum, pentru că a avut patru neveste pe rând, nu în același timp. Poți spune despre om că e fie prea hotărât, fie un prost judecător al femeilor. Dar nu poți lega în nici un fel alegerile făcute de cineva în viața personală de ceea ce face el ca politician.

Cel mai interesant mi se pare că aceste ”acuzații” le face Gigi Becali, întâiul creștin al țării. Da, e creștinul acela care stă cu câte trei-patru cărămizi în mâini și le aruncă în trecători, apoi râde zgomotos, spre deliciul tâmpiților care-l întărâtă și al celor care asistă la acest spectacol. Ce legătură este între atacurile acestea decerebrate ale lui Becali și umilința pe care o presupune statutul de bun creștin? Nu există nici o legătură, desigur, așa cum nimic, în afară de multe vorbe goale și mulți bani dați la biserici nu-l leagă pe Becali de ideea de creștinism. Mai periculos pentru noi toți e că din comportamentul său reiese clar că Becali nu crede despre el că este un bun creștin. Becali se crede Dumnezeu, singurul care are dreptul de a ne judeca pe toți.

Și, dacă tot am ajuns la flotările logice care au loc în creierul acestui om, să înțelegem că doar pentru că a avut o singură soție până acum (dar mai multe plăceri, așa cum chiar el mărturisea) asta-l face pe Becali un bun politician? Păi, omul și-a aranjat, pardon, luat cu greu bacalaureatul, acum câțiva ani! Nu cumva, dacă despre politică este vorba, e mult mai periculos să fii prost, ca Gigi, decât să fi trecut prin patru căsnicii, ca Tăriceanu?

Dragoș Pătraru

www.altphel.ro

Crin Antonescu face parte din ambele categorii. Omul e și foarte laș, dar și caraghios, când face pe cocoșul. Atunci când se enervează, președintele liberalilor dă capul pe spate, ca o țoapă. Apoi, automat, vocea i se subțiază. Își trece mâna prin păr, abia se abține să nu se uite la unghii întinzând degetele, nu strângând pumnul. Are tendința de a bate din picior, după care întoarce capul, supărată, pardon, supărat și părăsește confruntarea. Ați văzut asta de multe ori la Antonescu. Or, cu un asemenea comportament, nu poți să te războiești într-o campanie electorală, în care camerele de luat vederi sunt pregătite (după 12, când te trezești) să îți surprindă orice gest.  

Știind toate astea despre el, Crin Antonescu și-a luat un pitbull. Și cei care se iau de Crin au de-a face cu pitbull-ul. E un pitbull rău, dresat să fie eficient atunci când atacă. Pe pitbull îl cheamă Gigi Becali și fuge toată lumea de el. Nimeni nu pare suficient de nebun încât să îl înfrunte pe pitbull. Iar cei care o fac, mai devreme sau mai târziu, regretă. Pentru că acest pitbull e unul fermecat. El nu mușcă, ci aruncă tone de rahat de fiecare dată când deschide gura. Pe toată lumea care-i prin preajmă, nu contează. Și cum nimănui nu-i place să fie acoperit cu rahat, oamenii preferă să-l ignore pe pitbull-ul Gigi, ba chiar să-l ocolească.

De curând, Adriana Săftoiu, o experimentată dresoare, căreia i-a trecut prin mână chiar leul cel rău din grădina noastră zoopolitică, i-a arătat câinelui domnului Antonescu nu doar că nu e invincibil, ci că poate fi bătut foarte ușor. După cinci minute de confruntare directă, Gigi a părăsit ringul cu coada între picioare. Rănit, pitbull-ul Gigi a prezentat scuze. Nu pentru că animalul așa ar fi simțit, ci pentru că prea multă lume l-a arătat cu degetul, spunându-i că în unele situații nu e amuzant deloc.

Zilele trecute, pe domnul Călin Popescu Tăriceanu l-a mâncat undeva, ca pe maimuțe, și a ieșit public cu câteva declarații care l-au supărat foarte tare pe Crin Antonescu. Rupându-și probabil o unghie când a lovit cu pumnișorul în masă, Crin și-a chemat câinele și i-a fixat o nouă țintă: fostul premier al României.

Și uite-așa a apărut din nou Gigi la RTV (unde altundeva?) și a măturat pe jos cu Tăriceanu. Neputând să-l atace altfel, Gigi a scos pe gură singurul rahat care ar putea ține, la publicul cel mai imbecil, cu dăruire cultivat de televiziunile din România: viața personală. Tăriceanu nu a fost surprins de presă la curve, în timp ce era însurat. Nu, omul și-a permis să aibă patru neveste. Ilegal? Deloc! Imoral? Nicidecum, pentru că a avut patru neveste pe rând, nu în același timp. Poți spune despre om că e fie prea hotărât, fie un prost judecător al femeilor. Dar nu poți lega în nici un fel alegerile făcute de cineva în viața personală de ceea ce face el ca politician.

Cel mai interesant mi se pare că aceste ”acuzații” le face Gigi Becali, întâiul creștin al țării. Da, e creștinul acela care stă cu câte trei-patru cărămizi în mâini și le aruncă în trecători, apoi râde zgomotos, spre deliciul tâmpiților care-l întărâtă și al celor care asistă la acest spectacol. Ce legătură este între atacurile acestea decerebrate ale lui Becali și umilința pe care o presupune statutul de bun creștin? Nu există nici o legătură, desigur, așa cum nimic, în afară de multe vorbe goale și mulți bani dați la biserici nu-l leagă pe Becali de ideea de creștinism. Mai periculos pentru noi toți e că din comportamentul său reiese clar că Becali nu crede despre el că este un bun creștin. Becali se crede Dumnezeu, singurul care are dreptul de a ne judeca pe toți.

Și, dacă tot am ajuns la flotările logice care au loc în creierul acestui om, să înțelegem că doar pentru că a avut o singură soție până acum (dar mai multe plăceri, așa cum chiar el mărturisea) asta-l face pe Becali un bun politician? Păi, omul și-a aranjat, pardon, luat cu greu bacalaureatul, acum câțiva ani! Nu cumva, dacă despre politică este vorba, e mult mai periculos să fii prost, ca Gigi, decât să fi trecut prin patru căsnicii, ca Tăriceanu?

Dragoș Pătraru

www.altphel.ro

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Va investi Rinat Ahmetov o jumătate de miliard de euro în România? Planul patronului de la Șahtior
Capital.ro
Alexandru Nazare vine cu vești despre pensii și CASS. Ce se întâmplă cu indexarea și contribuția pentru mame
Playtech.ro
Greșeala care blochează dosarul de pensie. Documentul lipsă poate întârzia plata cu luni de zile
Adevarul
Miza de 60 de miliarde de euro: România înfruntă Germania și Franța pentru noul buget UE. Ce șanse avem
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A crezut că i-a venit sfârșitul după ce Gigi Becali l-a dus la Fane Spoitoru acasă: ”Am înghețat! Erau toți dezbrăcați și tatuați”
MediaFlux
Scrisoarea celor 23 din PNL: Aripa Veștea respinge ultimatumul lui Bolojan și cere încetarea „linșajului politic” intern
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?