Klaus Iohannis: „Nu cred că măsurile restrictive trebuie impuse acum, dar vaccinarea da. Am spus-o şi o repet: ieşirea din pandemie stă în vaccinare” VIDEO

Președintele Klaus Iohannis s-a întâlnit joi cu senatorii americani participanți la Summitul Inițiativei celor Trei Mări, care se desfășoară vineri la Sofia.
George Russo
09 iul. 2021, 09:55
Klaus Iohannis:

Președintele României, Klaus Iohannis, a avut joi, cu ocazia participării la cel de-al șaselea Summit al Inițiativei celor Trei Mări (I3M), de la Sofia, o întrevedere cu senatorii Roger F. Wicker, republican, membru al Senatului din partea statului Mississippi, și Ben Cardin, democrat, membru al Senatului din partea statului Maryland, care conduc delegația Congresului SUA participantă la eveniment.

Preşedintele Klaus Iohannis este de părere că răspândirea variantei Delta a coronavirusului poate fi gestionată prin vaccinare, fără a impune noi restricţii. Mai multe ţări au început să adopte noi măsuri şi să impună restricţii odată ce varianta Delta a coronavirusului a devenit tot mai prezentă.

„Sincer, nu cred că măsurile restrictive trebuie impuse acum, dar vaccinarea da. Am trecut printr-un an şi jumătate de pandemie şi am repetat acest lucru de multe ori şi o să o repet şi acum: ieşirea din pandemie şi prevenirea revenirii pandemiei stă în vaccinare”, a declarat vineri Iohannis.

El a subliniat: „La noi vaccinarea este posibilă, vaccinul este disponibil fără programare, fără niciun fel de birocraţie. Eu recomand în continuare fiecărui român să se vaccineze dacă nu doreşte să ajungă la spital. Atât de simplu este”.

Klaus Iohannis afirmă că parteneriatul strategic româno-american este principalul pilon al politicii externe a ţării noastre

Președintele Klaus Iohannis a salutat angajamentul ferm al SUA față de obiectivele și prioritățile Inițiativei celor Trei Mări, demonstrat inclusiv prin transmiterea de către Președintele Joe Biden a unui mesaj substanțial statelor participante la I3M și prin prezența delegației Congresului SUA la Summitul de la Sofia. Președintele României a exprimat aprecierea pentru susținerea de către Washington a îndeplinirii obiectivelor Inițiativei în domenii precum dezvoltarea economică sustenabilă și competitivă a regiunii Europei Centrale și de Sud-Est, consolidarea interconectivității regionale, întărirea relației transatlantice și dezvoltarea rezilienței strategice.

Totodată, Președintele Klaus Iohannis a accentuat importanța pentru România a implementării proiectelor Rail2Sea și Via Carpathia și a pledat pentru o implicare consistentă a SUA, inclusiv financiară, în aceste proiecte, pentru a consolida prezența sa economică în regiune, în special prin intermediul unor astfel de proiecte de natură strategică. Președintele României a susținut necesitatea finanțării și a altor inițiative strategice majore de interconectare la nivelul I3M, folosind mecanismele Fondului de Investiții al I3M, ale cărui baze au fost puse la Summitul de la București (17-18 septembrie 2018).

În planul relației bilaterale, Președintele Klaus Iohannis a evidențiat profunzimea și soliditatea Parteneriatului Strategic româno-american, ca pilon esențial al politicii externe a țării noastre, și a salutat stadiul excelent al cooperării politice și militare dintre România și SUA.

De asemenea, Președintele României a exprimat satisfacția pentru dezvoltarea cooperării dintre România și SUA în domeniul energiei nucleare civile și al rețelelor 5G.

În cadrul discuției, a fost evidenţiat nivelul excelent al cooperării pe palierele politic, economic şi militar dintre România şi SUA, precum şi interesul comun de aprofundare şi extindere a Parteneriatului Strategic, România fiind unul dintre cei mai de încredere, stabili şi fermi aliaţi ai Statelor Unite în regiune.

Citeşte şi: Ionuţ Moşteanu, despre eventuale remanieri ale unor miniştri USR-PLUS: „Trebuie discutat cu partidul care a propus ministrul. Nu i-am dat domnului Cîţu un vot şi i-am zis: fă-ţi un cabinet şi joacă-te cu ţara”

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Uluitor! Câte kilograme a slăbit Florin Prunea și cum arată după experiența de la Desafio, care începe în curând pe Pro TV: „Mi-a fost frică. Am fost evacuați”. Foto
Capital.ro
Ghid ANAF pentru impozitarea veniturilor din arendă în 2025. Ce obligații fiscale au proprietarii de teren agricol
Playtech.ro
Cum face Cătălin Scărlătescu piftia de casă. Rețeta moștenită de la bunica lui
Adevarul
Băsescu cere desființarea Coaliției și-l atacă pe Grindeanu: „Crede că obligația lui e să servească doar PSD”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online