Marcel Ciolacu salută victoria partidului Maiei Sandu la alegerile parlamentare din Republica Moldova

Liderul PSD Marcel Ciolacu a afirmat că cetăţenii moldoveni au dat o nouă dovadă că vor să-şi construiască un viitor european, în urma alegerilor parlamentare anticipate. El a mai spus că PSD va susţine demersurile noii majorităţi proeuropene din Parlamentul de la Chişinău.
Filip Stan
12 iul. 2021, 12:52
Marcel Ciolacu salută victoria partidului Maiei Sandu la alegerile parlamentare din Republica Moldova

„Veşti extraordinare de la fraţii noştri din Republica Moldova! Tot respectul şi admiraţia pentru cetăţenii moldoveni! Au dat o nouă dovadă că vor să-şi construiască un viitor european! Salutăm victoria Partidului Acţiune şi Solidaritate (PAS) în alegerile anticipate! PSD va sprijini demersurile noii majorităţi proeuropene din Parlamentul de la Chişinău!  Susţinem reformele şi implementarea Acordului de Asociere cu Uniunea Europeană. Împreună suntem mai puternici!”, a scris Marcel Ciolacu, luni pe Facebook.

Citeşte şi: Alegeri anticipate Republica Moldova. Maia Sandu, anunț pentru moldoveni după ce partidul său a reușit cel mai bun scor: Vom reuși să construim o țară liberă

Rezultate alegeri în Republica Moldova: PAS, partidul preşedintelui Maia Sandu, 52,53 %. BECS – 27,36 %, după centralizarea a peste 99% dintre procesele verbale

Principalul partid proeuropean din Republica Moldova, Partidul Acţiune şi Solidaritate (PAS), al preşedintelui Maia Sandu, a câştigat detaşat alegerile parlamentare anticipate organizate duminică, potrivit rezultatelor preliminare prezentate de Comisia Electorală Centrală (CEC), după numărarea voturilor din 99,58% dintre secţiile de votare.

Partidul Acţiune şi Solidaritate (PAS) a înregistrat 52,53% din voturi la alegerile parlamentare aniticipate din Republica Moldova, după procesarea 99,58% din voturile înregistrate în Republica Moldova. Blocul electoral al Comuniştilor şi Socialiştilor (BECS) a fost votat de doar 27,36% din electorat.

Pe următoarele locuri se află Partidul Politic Platforma Demnitate şi Adevăr- 2,34% şi Partidul Democrat din Moldova – 1,82%.

În condiţiile în care pragul electoral este de 5% pentru partidele politice şi 7% pentru alianţele electorale, în noul legislativ din Republica Moldova acced doar trei formaţiuni politice, PAS, BECS şi PPS, urmând ca partidul preşedintelui Maia Sandu să aibă o majoritate covârşitoare.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Ce diferență de vârstă există între Elizabeth Omoregie și Gabriela Moreschi, jucătoarele de la CSM București care au o relație și nu se mai ascund
Capital.ro
Amendă de 5.000 de lei pentru românii care au fântână și fosă în curte. Regula obligatorie pe care mulți proprietari o ignoră
Playtech.ro
Ți se închid aplicațiile singure pe telefon? Ce trebuie să verifici ca să rezolvi rapid problema VIDEO
Adevarul
Crin Antonescu, despre mesajul lui Nicușor Dan de Ziua Europei. „Vorbește, pentru prima oară în istorie, de la Cotroceni, despre greșelile Europei”
wowbiz.ro
Ultimul interviu al lui Ioan Isaiu, înainte de moartea fulgerătoare: „Nu poți cronometra gândul și visul”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Tudorel Stoica: ”Pensia mea? Mi-e rușine să spun”. Câți bani încasează lunar legenda Stelei
MediaFlux
Când e Înălțarea în 2026. Ziua coincide cu o altă sărbătoare mare din România
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi