Accident cumplit în Botoşani. Un bărbat a murit, iar alte trei persoane au fost rănite grav

Un accident cumplit a avut loc, vineri, în judeţul Botoşani. Un bărbat în vârstă de 35 de ani a murit, iar alte trei persoane, printre care şi un copi, au fost rănite grav.
Loredana Brumă
30 iul. 2021, 18:32
Accident cumplit în Botoşani. Un bărbat a murit, iar alte trei persoane au fost rănite grav

Accident cumplit în Botoşani. Tragedia s-a petrecut la intersecţia drumurilor dinspre Truşeşti şi Ionăşeni, într-o curbă.

Accident cumplit în Botoşani. Un bărbat de 35 de ani a murit

Potrivit primelor informaţii, o autoutilitară condusă de un bărbat în vârstă de 35 de ani, din Bacău, a intrat în plin într-un autoturism care circula din sens opus.

În maşină se aflau un bărbat în vârstă de 38 de ani, o femeie şi un copil. În urma impactului puternic, şoferul autoutilitarei a murit în drum spre spital, iar celelalte trei persoane au fost rănite.

Polițiștii au demarat o anchetă în acest caz pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs accidentul cumplit.

Citeşte Jador, accident grav cu maşina după ce un cal i-a sărit în faţă. Gestul pe care l-a făcut artistul a emoţionat pe toată lumea: M-am emoționat pana la lacrimi! Om cu mare caracter!

Gabriela Firea, semnal de alarmă privind numărul mare de decese în accidentele rutiere

Gabriela Firea, semnal de alarmă privind numărul mare de decese în accidentele rutiere. Potrivit senatorul PSD, România a înregistrat anul trecut 85 de decese survenite în urma accidentelor rutiere, precizând că ţara noastră a are cea mai ridicată rată a morţii din UE.

„România, țara în care doar morții sunt vinovați! Țara noastră a înregistrat anul trecut 85 decese din accidente de circulație la 1 milion de locuitori, cea mai ridicată rată a mortalității din UE, valoare dublă față de media europeană. De la tribuna Senatului, le-am solicitat ministrului de Interne, Lucian Nicolae Bode și celui al Transporturilor și infrastructurii, Cătălin Drulă, în aprilie, să prezinte strategia și măsurile pe care le-au luat sau au de gând să le ia pentru creșterea siguranței în trafic și reducerea numărului de accidente.

Transparența totală USR-PLUS a fost doar o manipulare, aruncată în campanie, așa că ministrul Drulă a ignorat solicitarea. Doar ministrul de Interne a răspuns, ca obligație legală a miniștrilor de a furniza Parlamentului orice informații solicită.

Din păcate, nimic concret, nici măcar o măsură, chiar și una prezentată simplu, cu un responsabil și un termen de aplicare. Un răspuns cu pasaje copiate din legislație, limbă de lemn și angajamente demagogice: “reducerea numărului de accidente și a consecințelor acestora (n.n pierderea unei vieți este o tragedie, dar este așa de simplu să o depersonalizezi numind-o consecință) este o prioritate.

Mai este un paragraf în răspunsul Ministerului de Interne care sintetizează, de fapt, interesul și implicarea instituțiilor responsabile pentru protejarea vieții cetățenilor care circulă pe drumurile României: Astfel, în luna mai 2021, Ministerul de Interne anunță senin că participă, împreună cu alte instituții, la elaborarea unei noi Strategii de Siguranță Rutieră 2021-2030 (!!!) dar așteaptă întâi finalizarea cadrului de referință al Uniunii Europene pentru siguranța rutieră.

Domnilor guvernanți “de dreapta”, suntem aproape in august 2021! Când veți finaliza această Strategie? Și când o veți aplica? În timp ce guvernanții nu acționează, în fiecare zi, presa prezintă accidente foarte grave, cu numeroase victime, cu multe autovehicule implicate.

Avem chiar și o modă nou, încălcarea flagrantă oricăror reguli de circulație dar și de bun simt, cum s-a întâmplat săptămâna trecută, când NU UNUL, CI ZECI de autovehicule au circulat pe CONTRASENS ȘI PE BANDA DE URGENȚĂ PE AUTOSTRADA SOARELUI” a transmis Gabriela Firea pe Facebook.

Citeşte şi Accident cumplit pe Autostrada Soarelui: 6 victime, după ce un microbuz s-a răsturnat

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Otopeni, mai scump decât Heathrow: cât te costă cu adevărat să mănânci în aeroportul din România, față de Londra, Madrid sau Roma
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Haos la sucursalele Intesa Sanpaolo Bank: Clienții nu-și pot încasa salariile, iar antreprenorii nu pot face plăți
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Talpan declară război: ”Vreau să îi distrugem pe toți! Voi cere excluderea echipelor românești, plus naționalei, din competiții UEFA. Am notificat că Steaua are tot”
MediaFlux
Catedrala Națională se închide pe perioadă nelimitată. Când mai poate fi vizitată
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai