Bilanţ coronavirus 14 august 2021. Cel mai mare număr de cazuri din ultimele trei luni: peste 400 de persoane infectate în ultimele 24 de ore

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 408 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.
Alina Costache
14 aug. 2021, 13:37
Bilanţ coronavirus 14 august 2021. Cel mai mare număr de cazuri din ultimele trei luni: peste 400 de persoane infectate în ultimele 24 de ore

Bilanţ coronavirus 14 august 2021. Până astăzi, 14 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.086.900 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.049.742 de pacienți au fost declarați vindecați.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 76 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Până astăzi, 34.342 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Bilanţ coronavirus 14 august 2021. 5 decese în ultimele 24 de ore

În intervalul 13.08.2021 (10:00) – 14.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 5 decese (2 bărbați și 3 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Botoșani, Caraș-Severin, Iași, Suceava și Municipiul București

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani și 3 la categoria de vârstă 60-69 ani și un deces la categoria 70-79 de ani.

Toate decesele înregistrate în intervalul de referință sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

Bilanţ coronavirus 14 august 2021. 108 persoane internate la ATI

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 708 Dintre acestea,108 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.872.442 de teste RT-PCR și 2.058.455 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.208 de teste RT-PCR (4.288 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.920 la cerere) și 22.234 de teste rapide antigenice.

 

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Otopeni, mai scump decât Heathrow: cât te costă cu adevărat să mănânci în aeroportul din România, față de Londra, Madrid sau Roma
Capital.ro
Taxă obligatorie pe toate drumurile din România. Șoferii, amendați dacă achită după termenul impus
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai