Talibanii controlează oficial tot teritoriul Afganistanului. Au cucerit şi Valea Panjshir, ultimul bastion al opoziţiei armate împotriva lor

Talibanii au anunţat luni că au preluat controlul complet asupra Văii Panjshir - ultimul buzunar al rezistenţei împotriva acestora -, în contextul în care şeful diplomaţiei americane, Antony Blinken, este aşteptat la Doha să discute despre situaţia din Afganistan.
Daniel Spătaru
06 sept. 2021, 13:07
Talibanii controlează oficial tot teritoriul Afganistanului. Au cucerit şi Valea Panjshir, ultimul bastion al opoziţiei armate împotriva lor

Valea Panjshir – o enclavă în care accesul este dificil, situată la 80 de kilometri nord de Kabul – era ultimul bastion al opoziţiei armate împotriva talibanilor, care au preluat puterea la 15 august, în urma unei campanii militare-fulger şi care au obţinut plecarea trupelor străine din ţară două săptămâni mai târziu. ”Odată cu această victorie, ţara noastră a ieşit de-acum complet din marasmul războiului”, a transmis într-un comunicat Zabihullah Mujahid, principalul purtător de cuvânt pe care îl au talibanii. Mujahid le-a promis talibanilor din Panjshir că nu vor fi vizaţi de represalii.

În Panjshir – un vechi bastion antitaliban, pe care fostul comandant legendar Ahmed Shah Massoud l-a făcut celebru în anii ’80 şi ’90, înainte să fie asasinat de Al-Qaida, în 2001 – se află Frontul Naţional afgan al Rezistenţei (FNR). „Lupta împotriva talibanilor şi partenerilor lor va continua„, a subliniat Frontul. FNR –  condus de fiul comandantului Massoud, Ahmad Massoud – este alcătuit din miliţii locale antitalibane şi foşti membri ai forţelor de securitate afgane, care au venit la Panjshir după căderea restului Afganistanului. Vicepreşedintele fostului Guvern, Amrullah Saleh, s-a refugiat la rândul său în această vale.

Citeşte şi Ultimul protest al femeilor, în Afganistan. Talibanii au înăbuşit marşul cu gaze lacrimogene VIDEO

FNR a propus, în noaptea de duminică spre luni, un armistiţiu, după ce pare să fi suferit, în weekend, pierderi importante. Frontul a anunţat că le-a „propus talibanilor să-şi înceteze operaţiunile militare în Panjshir şi să-şi retragă forţele. În schimb, noi cerem trupelor noastre să se abţină de la orice acţiune militară”. FNR a recunoscut duminică moartea purtătorului său de cuvânt Fahim Dashty, un celebru jurnalist afgan, şi a generalului Abdul Wudod Zara.

Citeşte şi Cofondatorul mişcării talibanilor, Mullahul Abdul Ghani Baradar, va fi noul premier al Afganistanului. Fiul Mullahului Omar va face parte din viitorul guvern

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Replica virală a lui Lamine Yamal pentru frumoasa sa iubită. Ce i-a scris spaniolul lui Ines Garcia după ce a marcat la Cupa Mondială
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Cât costă o tractare în Bulgaria. Sumele pe care ajung să le plătească unii șoferi în 2026
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Cornel Dinu și conflictul care l-a costat titlul de ”Antrenorul secolului” în fotbalul românesc: ”Ce stau să-ți explic ție? Tu oricum nu înțelegi”
MediaFlux
Câți bani câștigă femeia care îi face curat lui Mihai Trăistariu. Artistul a dezvăluit ce salariu îi oferă
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?