Filtre ale Poliţiei Rutiere. Mii de şoferi au fost amendaţi într-o săptămână

Peste 5.600 de sancţiuni contravenţionale au fost aplicate într-o săptămână, în filtrele rutiere instituite de poliţişti pentru verificarea în trafic a autovehiculelor din punct de vedere al echipării pentru sezonul rece. De asemenea, poliţiştii au sancţionat 31 de administratori de drum responsabili cu activitatea de menţinere a viabilităţii drumurilor publice în sezonul rece.
Roxana Gagiu
17 dec. 2012, 16:15
Filtre ale Poliţiei Rutiere. Mii de şoferi au fost amendaţi într-o săptămână

Poliţiştii rutieri au acţionat, în perioada 5 – 12 decembrie, în filtre constituite în scopul verificării în trafic a autovehiculelor care nu sunt dotate cu anvelope de iarnă sau dispozitive antiderapante omologate şi au aplicat 5.684 de sancţiuni contravenţionale, dintre care 5.653 conducătorilor auto (325 pentru lipsă anvelope de iarnă, 175 pentru lipsă dispozitive omologate şi 5.153 pentru alte abateri).

De asemenea, au fost amendaţi şi 31 administratorilor de drum responsabili cu activitatea de menţinere a viabilităţii drumurilor publice în sezonul rece.

Poliţia Rutieră atenţionează cu privire la obligativitatea dotării autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone cu anvelope de iarnă şi lanţuri antiderapante, montate pe roţi ori cu alte dispozitive antiderapante omologate, în situaţia în care acestea se deplasează pe drumurile acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei.

Poliţia Rutieră atenţionează şoferii să nu plece la drum fără a avea în maşini lanţuri şi materiale antiderapante. Şoferii sunt sfătuiţi ca atunci când drumurile sunt acoperite cu zăpadă să păstreze o distanţă mai mare faţă de maşina din faţă şi în caz de nevoie să folosească frâna de motor.

Se recomandă pietonilor să evite să circule pe partea carosabilă şi să folosească pentru traversare numai trecerile pentru pietoni marcate şi semnalizate, asigurându-se temeinic înainte de a traversa.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Ce să pui la rădăcina roșiilor în luna iulie dacă vrei să crească mai mari și gustoase. Trucul pe care doar fermierii cu experiență îl cunosc
Capital.ro
România a pierdut cel mai iubit actor. A fost o figură emblematică a scenei românești. Nu va fi uitat niciodată
Playtech.ro
Semn rutier albastru cu cifra 40. Ce reprezintă şi ce trebuie să faci dacă îl vezi
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Prețuri nebune pe litoral. Turiștii sunt disperați
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
Cu cine s-a cuplat Deea Maxer, după despărțirea de Robert Drilea. NIMENI nu se aștepta la asta! 😲
Playsport.ro
Telefonul mobil Trump, lansat de familia președintelui american, promite apeluri „patriotice” și este...
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Start la recrutări în Armată Română. MApN, în goană după noi soldați
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat