Situaţie disperată în Botoşani din cauza NINSORILOR. Prefectul judeţului riscă să fie SANCŢIONAT

Trei drumuri naţionale din Botoşani sunt închise şi 80.000 de oameni sunt blocaţi în satele din judeţ, după cinci zile de viscol şi ninsori. Ministrul Administraţiei şi Internelor, Mircea Duşa, s-a dus marţi-noapte în judeţul Botoşani pentru a verifica situaţia drumurilor şi contractele cu firma de deszăpezire.
Iulian Tudor
19 dec. 2012, 06:28
Situaţie disperată în Botoşani din cauza NINSORILOR. Prefectul judeţului riscă să fie SANCŢIONAT

În judeţul Botoşani sunt blocate trei drumuri naţionale şi nouă drumuri judeţene. 72 de şcoli sunt închise, iar 20 de localităţi din judeţ sunt afectate de viscol şi ninsori, potrivit Mediafax.

Zeci de maşini sunt în nămeţi încă de sâmbătă. Oamenii au ajuns la capătul răbdărilor. Revoltaţi, ei spun că utilajele au început să se mişte după ce Ministrul Adimistraţiei şi Internelor a venit in inspectie.

Ministrul Administraţiei şi Internelor, Mircea Duşa, a participat, miercuri dimineaţă, la Prefectura Botoşani, la Comandamentul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, alături de şeful Jandarmeriei Române, colonelul Mircea Olaru, şeful Poliţiei Române, chestorul şef de poliţie Petre Tobă, şeful Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU), generalul de brigadă Ioan Baş şi autorităţile judeţene şi locale.

Duşa a anunţat că miercuri dimineaţă a fost deblocat drumul între localităţile Păltiniş şi Horodiştea, unde oamenii erau izolaţi de la sfărşitul săptămânii trecute, iar acolo vor fi transportate produse de la rezerva de stat – 1.000 de pâini şi o tonă de alimente constând în ulei, făină, zahăr şi orez. Ajutoarele, provenite de la cantina municipiului Botoşani, vor fi trimise la persoanele aflate în dificultate, fiind transportate de 30 de jandarmi.

În judeţ au ajuns deja de la rezerva de stat 20 de tone de motorină şi alimente pentru localitatea Horodiştea, iar acestea sunt împărţite primarilor.

Ministrul a spus că situaţia din judeţul Botoşani este gravă, astfel că va rămâne acolo o perioadă mai lungă, iar în cursul acestei zile va merge cu un elicopter să survoleze zona de nord-est din judeţ, unde este cea mai critică situaţie.

Prima problemă găsită pe teren de ministru a fost lipsa utilajelor de deszăpezire. „Eu am apreciat că se fac eforturi pentru deschiderea drumului, dar se pare că România are nevoie de utilaje. Vor mai fi aduse şi alte utilaje la Botoşani. Mai vin două de la Ploieşti, două freze”, a spus ministrul Mircea Duşa.

Oficialul a cerut explicaţii autorităţilor care fac parte din comandamentul de urgenţă şi a verificat situaţia contractului încheiat cu firma de desăpezire. „Au trecut totuşi cinci zile de când au început ninsoarea şi viscolul. Nu cred că într-un stat este normal să nu ai acces spre toate localităţile. Mă refer în primul rând la drumurile naţionale şi judeţene. Prefecţii trebuie să îşi facă datoria, nu să danseze pe drumurile noastre pe la televizor sau să se ocupe de altceva„, a mai precizat Mircea Duşa.

Minsitrul de Interne spune că va hotârî dacă îl sancţionează sau nu pe prefect, după ce va analiza situaţia de pe teren. „Miercuri, după ce analizez în comandamantul judeţean şi verific exact situaţia din judeţul Botoşani, voi lua şi măsurile prevăzute de lege. Deocamdată, am venit aici pentru cetăţeni, nu pentru schimbarea prefectului„, a conchis ministrul.

DailyBusiness
Bani cu măsură din partea Ministerului Educației. Bursele elevilor și studenților se schimbă radical
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Declarații răscolitoare despre Mihai Leu. Amănunte neștiute au ieșit la iveală
Fanatik.ro
Vlad Pascu s-a panicat și își joacă ultima carte: ”Nu era atât de drogat”. Cererea bizară care îi putea aduce o pedeapsă mai mică
Capital.ro
Se schimbă legea pentru șoferii pensionari în România. Restricție la permisul de conducere
Playtech.ro
Schimbări uriașe la sănătate. Ce români pot pierde calitatea de asigurat și ce modificări apar la contribuții
DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Adevarul
Momentul în care o clădire din centrul Teheranului este spulberată de o rachetă lansată de armata israeliană
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Corupția, o constantă a comunismului românesc
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Ce a făcut Mihai Leu atunci când a aflat că are cancer. Campionul a sperat până în ultima clipă că va învinge boala
Cancan.ro
Detaliul ȘOCANT găsit în telefonul italianului ucis de urs, pe Transfăgărășan. Anchetatorii au rămas uluiți!
Playsport.ro
De ce a ajuns România datoare și fără bani? „Totul a început din 2016, când politica fiscală s-a...
Capital.ro
A murit cel mai mare actor. Maestrul a decedat în urma unui stop cardiac. O voce inconfundabilă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
VIDEO Un bărbat a fost ucis de urs, pe Transfăgărășan. Animalul l-a târât zeci de metri într-o râpă. Imagini terifiante cu cadavrul victimei
Primele imagini de la înmormântarea lui Ion Cernea! Soțul Irinei Loghin este condus pe ultimul drum cu onoruri militare. Momente dureroase la cimitirul Bellu, înainte ca fostul sportiv să fie dus la groapă
MediaFlux
Scoți bani de la bancomat? Urmează o nouă schimbare majoră
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ionel, viermele de primărie care vrea să ”șteargă” realitatea și presa