Calvarul trăit de doi marinari, naufragiați în largul mării și salvați după 29 de zile: „A fost o pauză plăcută de la Covid”

Doi marinari au petrecut 29 zile în largul mării Solomon, duă ce barca cu motor în acre se aflau a suferit o defecțiune. Cei doi au declarat că în ciuda dificultăților, întreaga situație a fost o pauză plăcută de la pandemia de Covid-19.
Ruxandra Rădulescu
12 oct. 2021, 17:40
Calvarul trăit de doi marinari, naufragiați în largul mării și salvați după 29 de zile:

Doi marinari au fost naufragiați în largul mării Solomon timp de 29 de zile, după ce barca cu motor în care se aflau a suferit o defecțiune, iar GPS-ul lor a încetat să funcționeze.

Livae Nanjikana și Junior Qoloni au plecat de pe insula Mono, o parte a insulelor Solomon, pe 3 septembrie într-o mică barcă cu motor.

Călătoria lor în apele imprevizibile a fost pusă în dificultate de precipitațiile abundente și vânturile puternice.

Aceștia au naugrafiat în largul coastei Papua Noua Guinee, la aproape 300 de mile depărtare de acasă.

Bărbații au supraviețuit mâncând portocalele pe care le împachetaseră pentru expediție și nucile de cocos care pluteau în mare.

Marinarii au colectat, de asemenea, apa de ploaie într-o bucată de pânză pentru a-și potoli setea.

Cei doi oameni ai mării cu experiență intenționau să călătorească aproximativ la 125 de mile spre sud, până în orașul Noro de pe insula New Georgia.

„Mai făcusem călătoria înainte și totul ar fi trebuit să decurgă fără probleme”, a spus Nanjikana pentru The Guardian.

Marinarii s-au dezorientat și nu au mai putut vedea linia de orizont a insulelor din stânga lor, pe care o foloseau drept ghid.

Au primit o altă lovitură când GPS-ul s-a defectat  și astfel cei doi au luat decizia de a opri ambarcațiunea  pentru a economisi combustibilul rămas.

„Când vremea rea s-a dezlănțuit, a fost rău și a devenit și mai înfricoșător când GPS-ul a murit”, a spus Nanjikana.

Doi naufragiați, salvați după 29 de zile: „Habar n-aveam ce se întâmplă în lume”

Din fericire, bărbații au întâlnit un pescar în largul coastei Noii Britanii, Papua Noua Guinee.

Când au ajuns pe insulă la data de 3 octombrie, erau atât de slabi încât au trebuit să fie duși de pe barcă și într-o casă din apropiere.

Aceștia au fost evaluați de medicii locali iar în prezent se află în casa unui localnic.

Nanjikana a spus că pauza forțată l-a ajutat să scape de haosul pandemiei.

„Habar n-aveam ce se întâmplă în lume în timp ce ne aflam acolo. Nu am auzit de Covid sau de altceva. Aștept cu nerăbdare să mă întorc acasă, dar cred că a fost o pauză frumoasă de la toate.”, a declarat unul dintre marinari.

Ministerul Afacerilor Externe și Comerțului din Insulele Solomon, cu sediul în Papua Noua Guinee, face aranjamente pentru a se asigura că ambii bărbați se pot întoarce acasă.

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
U Cluj i-a găsit deja înlocuitor lui Jovo Lukic. Are 4 goluri în SuperLiga în 2026. Exclusiv
Capital.ro
Regula care schimbă tot pentru cei care locuiesc la bloc. Ce poate face Asociația de Proprietari: Nu există obligație din punct de vedere legal
Playtech.ro
Falimentul firmei poate obliga salariatul să dea banii înapoi? Situația zilelor libere plătite în avans
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Despărțire la CFR Cluj după o discuție cu Dan Petrescu: ”Ne-am strâns mâna și ne-am văzut fiecare de drum”
MediaFlux
Bani și teren gratuit pentru tineri. Comisia Europeană va prezenta soluțiile de sprijin pe 18 și 19 iunie
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți