Ce a pierdut Crin, noaptea, la Cotroceni

Victor Ponta și Traian Băsescu au semnat un document într-o întâlnire la ceas de seară. Misterios și criticat, documentul are consecințe pentru toți cei prezenți la semnare. Documentul a fost solicitat de președinte și a fost un fel de garanție pe care Băsescu și-a luat-o, pentru a nu se trezi suspendat în miezul iernii.
Cătălin Striblea
19 dec. 2012, 11:39

Nu știu cu ce argument i-a convins pe cei trei, căci la discuție au fost și Crin Antonescu și Liviu Dragnea. Dar probabil că argumentul vital a fost cel european. Cred că nimeni nu vroia o desemnare, oricât de legitimă, cu un nou scandal politic care ar fi traversat toate cancelariile occidentale. Cred că asta au înțeles-o și domnii Antonescu și Dragnea care n-au țipat, bănuiesc, în miezul nopții la Cotroceni: Victore, nu semna!

USL a vrut repede la putere și dacă se poate și lin. Iar scopul a fost atins. De acolo,  lucrurile se pot recalibra

Altminteri, președintele nu avea decât de câștigat prin acest document. Unu, și-a luat o garanție, cel puțin în fața Comisiei Europene, care vede în document un acord de coabitare. Victor Ponta îi spune unul de colaborare instituțională. Dacă se întâmplă ceva, președintele îi va măscări în fel și chip pe cei de la USL în fața Europei: oameni care nu știu să-și țină cuvântul, parteneri în care nu poți să ai încredere,... etc.

Doi, președintele agită apele în USL. Pace cu dușmanul! - vor striga radicalii USL. “Învingătorii s-au dus la învins, știți placa....trădare...le-ați auzit în ultimele zile. Cum a putut semna Ponta așa ceva? E clar că e blat cu Băsescu mai demult...”

Adevărul e că Ponta semnat, consultându-se cu Antonescu și Dragnea. Târgul a fost făcut în comun. Că a semnat doar unul din ei, mi se pare mai puțin relevant. Dar sămânța de scandal a fost aruncată...

Reacțiile la document au fost însă dintre cele mai dure din partea radicalilor USL. Cu Antonescu și Dragnea sau fără ei, Victor Ponta e ținta criticilor și multora dintre ei e imposibil de explicat măcar cum se poate discuta cu Băsescu.

De aceea Ponta s-a repliat rapid pe frontul UDMR. Deși ar fi avut nevoie de ei la guvernare din rațiuni atât europene cât și interne, de revizuire a Constituției, a trebuit să facă repede pași înapoi. Încălcând un alt acord semnat și de Crin Antonescu. Nu poți lupta cu proprii parteneri pe două fronturi. De ajuns că a semnat ceva cu Băsescu. Să-i aduci și foștii aliați la guvernare, prea mult.

Retragerea e strategică. Probabil că UDMR a primit promisiuni pentru viitor. Dar s-a și convins de bunele intenții ale premierului. Uniunea ar putea ajunge la guvernare în viitor fie alături de USL, fie alături de PSD. Cu cei din urmă ar putea face o mică majoritate.

Rezultatul e că atât UDMR, cât și Crin Antonescu au de pierdut. Probabil că UDMR va privi cu atenție în viitor dacă trebuie să-l sprijine sau nu pe Crin la președinție. Nu calculați pe scorurile de acum, ci pe cele de peste doi ani. Când USL se va fi erodat sau rupt. Iar atunci candidatul Antonescu va trebui să lupte fie cu un adversar puternic din zona dreptei, fie chiar și cu unul din partea PSD.

Ghici pe cine va alege UDMR, exclus temporar de la guvernare de zona liberală...Cred că e un lucru pe care Crin Antonescu, politician vechi, l-a văzut venind chiar din noaptea aceea la Cotroceni. Dar când va veni decontul, ar trebui să-l facă propriului partid, devenit cea mai radicală și conservatoare formațiune din România.

Nu știu cu ce argument i-a convins pe cei trei, căci la discuție au fost și Crin Antonescu și Liviu Dragnea. Dar probabil că argumentul vital a fost cel european. Cred că nimeni nu vroia o desemnare, oricât de legitimă, cu un nou scandal politic care ar fi traversat toate cancelariile occidentale. Cred că asta au înțeles-o și domnii Antonescu și Dragnea care n-au țipat, bănuiesc, în miezul nopții la Cotroceni: Victore, nu semna!

USL a vrut repede la putere și dacă se poate și lin. Iar scopul a fost atins. De acolo,  lucrurile se pot recalibra

Altminteri, președintele nu avea decât de câștigat prin acest document. Unu, și-a luat o garanție, cel puțin în fața Comisiei Europene, care vede în document un acord de coabitare. Victor Ponta îi spune unul de colaborare instituțională. Dacă se întâmplă ceva, președintele îi va măscări în fel și chip pe cei de la USL în fața Europei: oameni care nu știu să-și țină cuvântul, parteneri în care nu poți să ai încredere,… etc.

Doi, președintele agită apele în USL. Pace cu dușmanul! – vor striga radicalii USL. “Învingătorii s-au dus la învins, știți placa….trădare…le-ați auzit în ultimele zile. Cum a putut semna Ponta așa ceva? E clar că e blat cu Băsescu mai demult…”

Adevărul e că Ponta semnat, consultându-se cu Antonescu și Dragnea. Târgul a fost făcut în comun. Că a semnat doar unul din ei, mi se pare mai puțin relevant. Dar sămânța de scandal a fost aruncată…

Reacțiile la document au fost însă dintre cele mai dure din partea radicalilor USL. Cu Antonescu și Dragnea sau fără ei, Victor Ponta e ținta criticilor și multora dintre ei e imposibil de explicat măcar cum se poate discuta cu Băsescu.

De aceea Ponta s-a repliat rapid pe frontul UDMR. Deși ar fi avut nevoie de ei la guvernare din rațiuni atât europene cât și interne, de revizuire a Constituției, a trebuit să facă repede pași înapoi. Încălcând un alt acord semnat și de Crin Antonescu. Nu poți lupta cu proprii parteneri pe două fronturi. De ajuns că a semnat ceva cu Băsescu. Să-i aduci și foștii aliați la guvernare, prea mult.

Retragerea e strategică. Probabil că UDMR a primit promisiuni pentru viitor. Dar s-a și convins de bunele intenții ale premierului. Uniunea ar putea ajunge la guvernare în viitor fie alături de USL, fie alături de PSD. Cu cei din urmă ar putea face o mică majoritate.

Rezultatul e că atât UDMR, cât și Crin Antonescu au de pierdut. Probabil că UDMR va privi cu atenție în viitor dacă trebuie să-l sprijine sau nu pe Crin la președinție. Nu calculați pe scorurile de acum, ci pe cele de peste doi ani. Când USL se va fi erodat sau rupt. Iar atunci candidatul Antonescu va trebui să lupte fie cu un adversar puternic din zona dreptei, fie chiar și cu unul din partea PSD.

Ghici pe cine va alege UDMR, exclus temporar de la guvernare de zona liberală…Cred că e un lucru pe care Crin Antonescu, politician vechi, l-a văzut venind chiar din noaptea aceea la Cotroceni. Dar când va veni decontul, ar trebui să-l facă propriului partid, devenit cea mai radicală și conservatoare formațiune din România.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum a apărut Shakira în tribune la meciul în care Messi a intrat în istoria Cupei Mondiale. Cine a însoțit-o pe artistă
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Stațiunea ieftină aflată la câteva ore de România. Cazarea începe de la 13 euro, iar cafeaua costă mai puțin de 1 euro
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Daniela Crudu a ajuns de nerecunoscut! Fanii au fost șocați când au văzut imaginile: „Zici că ești…”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?