Premieră în România: Sediul Facultăţii de Medicină din Oradea a fost ipotecat

Situaţie inedită la Oradea. Facultatea de Medicină a fost ipotecată. Rectorul Universităţii spune că a fost nevoit să ia această decizie pentru că are de achitat mai multe facturi, în cadrul unui proiect european, care sunt decontate cu întârziere.
Filip Stan
22 dec. 2012, 09:29
Premieră în România: Sediul Facultăţii de Medicină din Oradea a fost ipotecat

Creditul de 5 milioane de lei este necesar pentru a se crea la nivelul Universităţii un fond de rulment din care să se facă la timp plata salariilor cercetătorilor implicaţi în proiecte europene, dar şi a utilităţilor.

Rectorul Universităţii Oradea a spus că a fost nevoit să găsească urgent bani, deoarece ar fi existat pericolul ca pentru final de an, toate proiectele de cercetare, finanţate din fonduri europene, să fie sistate din cauza faptului că există întârzieri mari la decontarea facturilor curente de către finanţator. Decizia de a ipoteca Facultate de Medicină a fost votată în unanimitate de către Senatul Universităţii.

Este o premieră în România că o instituţie de învăţământ să fie pusă gaj la o bancă.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Cum arată, de fapt, avionul fraților Dedeman, cei mai bogați patroni din fotbalul românesc. Aeronava de 9 milioane de euro poate transporta 8 persoane
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. Doliu în teatru, film și televiziune. A avut o carieră de peste șase decenii
Playtech.ro
Prețul montării unei prize în 2026: cât plătești, de fapt, pentru manoperă
Adevarul
Riscă Iran să fie noul Vietnam al Americii? Expert în Orientul Mijlociu: „Au multe capacități necunoscute și rachete puternice”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Discursul lui Valentin Ceaușescu a schimbat pentru totdeauna fotbalul românesc: ”Stăteam și ne bufnea râsul. Cum să spui asta?”
MediaFlux
Iranul a confirmat moartea ayatollahului Ali Khamenei. UPDATE Lider suprem interimar la Teheran
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj