Viaţa e mai simplă când nu amestecăm lucrurile

Primăria Sectorului 3 informează cetățenii, asociațiile de proprietari sau societățile comerciale din Sectorul 3 că au obligativitatea colectării selective a deșeurilor.
Filip Stan
23 dec. 2021, 12:59
Viaţa e mai simplă când nu amestecăm lucrurile

Pentru că Primăria Sectorului 3 a demarat deja proceduri necesare colectării selective și pentru că există infrastructura necesară colectării și procesării adecvate a deșeurilor, tot ce mai avem de făcut este să colaborăm și să ne educăm pentru a proceda cu toții conform normelor legislative în vigoare.

Colectarea selectivă în Sectorul 3 înseamnă sortarea și depozitarea deșeurilor pe următoarele categorii:

BIODEGRADABIL – adică resturile alimentare care se descompun. Acestea se depozitează în pubelele  inscripționate cu stickerele de culoare maro.

AMBALAJE –  adică, hârtie, carton, plastic și recipiente din plastic, metal. Acestea se depozitează în pubelele inscripționate cu stickerele de culoare galbenă.

STICLĂ – adică recipientele din sticlă. Aceste resturi se depozitează în pubelele inscripționate cu cu stickerele de culoare verde

ATENȚIE! Este interzisă amestecarea acestor deșeuri și contaminarea lor cu altele din altă categorie.

Este important ca ambalajele și recipientele din sticla aruncate, să fie curate, adică fără produse sau urme de produse în ele.

Asociațiile de Proprietari care nu se conformează acestor proceduri și nu vor colecta selectiv riscă amenzi și reintroducerea taxei de gunoi.

Viața e mai simplă când nu amestecăm lucrurile.

În Sectorul 3 colectăm selectiv!

Detalii pe https://salubritate3.ro/ sau la telefon: 0720.777.511 / 512/ 513/ 514/ 515.

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce au făcut Cristina Răduț și Ștefan Baiaram de la Universitatea Craiova înainte de cununie. Au dat cărțile pe față abia acum
Capital.ro
România a pierdut unul dintre cei mai mari medici. Prof. dr. Bogdan Marinescu, pionier al fertilizării in vitro, s-a stins din viață
Playtech.ro
Românii care pot primi bani în plus față de șomaj. Ajutorul se acordă timp de până la doi ani în anumite situații
Adevarul
Soarta guvernului Veștea, în mâinile AUR. „Fără acordul lui Simion, nu poate exista o asemenea mișcare"
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Gheorghe Hagi a dezvăluit care este cel mai mare regret: ”Ghinion”
MediaFlux
PAPARAZZI Adrian Alexandrov, iubitul Elenei Udrea, întoarce pe interzis după ce a îmbrățișat un polițist de la circulație FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?