Emil Boc avertizează: Există riscul ca România să piardă bani din PNRR, dacă nu se fac reformele de către miniştri

Primarul Cluj-Napoca, Emil Boc a declarat, luni, după întâlnirea cu premierul Nicolae Ciucă şi miniştrii, că există riscul ca România să piardă bani din PNRR, dacă nu se fac reformele de către miniştri, iar victime colaterale vor fi administraţiile locale, care vor pierde bani.
Filip Stan
31 ian. 2022, 13:46
Emil Boc avertizează: Există riscul ca România să piardă bani din PNRR, dacă nu se fac reformele de către miniştri

Emil Boc avertizează că România va pierde bani din PNRR dacă miniştrii Guvernului Ciucă nu vin urgent cu proiecte.

”Există riscul ca România să piardă bani din PNRR, dacă nu se fac reformele de către miniştri. Victime colaterale vor fi administraţiile locale, noi vom pierde banii, în concret şi atunci am rugat prim-ministrul şi miniştrii de resort să rămână conectaţi la ceea ce are nevoie România”, a spus Emil Boc, luni, după întâlnirea de la Palatul Victoria cu premierul Nicolae Ciucă şi miniştrii.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, anunţ de ultimă oră despre certificatul verde la locul de muncă şi pensiile românilor

Primarul municipiului Cluj-Napoca a precizat că de aceste reforme vor beneficia românii.

”Dacă aceste reforme nu se fac, există riscul blocării fondurilor pe PNRR şi cu acele consecinţe”, a mai menţionat el.

În privinţa descentralizării, Emil Boc a afirmat că a discutat cu premierul Nicolae Ciucă despre concretizarea celor şapte domenii de reformă, pe tineret- sport, turism, mediu, cultură, sănătate, educaţie şi agricultură, unde, din 2017 întreg procesul s-a blocat.

”Aici e nevoie de intervenţie din partea miniştrilor, astfel încât descentralizarea să aibă efectiv loc”, a arătat Boc, dând ca exemplu taberele şcolare, unde infrastructura se degradează iar acestea ar trebui transferate la administraţiile locale, potrivit news.ro.

Citeşte şi: Şedinţă de Guvern pentru adoptarea unor hotărâri privind Recensământul Populaţiei şi Locuinţelor din România

De asemenea, el a precizat că în domeniul sănătăţii, educaţiei, există direcţi judeţene, care trebuie să preia atribuţiile de la nivel central.

”Să nu mai venim cu dosărelul, în fiecare săptămână, la Bucureşti ci să discutăm la nivel local, iar ministerul să îşi păstreze dreptul de a controla”, a mai spus Emil Boc.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Ştefan Baiaram visează la mutarea carierei în vară: “Îmi doresc un trofeu cu Universitatea Craiova şi un transfer în Top 5”. Exclusiv
Capital.ro
Legea privind plata pensiilor private, adoptată de Camera Deputaților. Câți bani se vor putea încasa din Pilonul 2. Decizie oficială
Playtech.ro
Cel mai important detaliu despre calcularea impozitului la mașină în 2026, explicat de RAR. Cum identifici norma Euro din CIV
Adevarul
Țara considerată „veriga cea mai slabă” a Europei în fața Rusiei lui Putin
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Cât te costă să-l aduci pe Moș Crăciun la tine acasă. Mediul online este invadat cu anunțuri spectaculoase
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet