FMI recunoaşte: Am greşit cu austeritatea în România

FMI admite că politica de austeritate impusă în unele state după declanşarea crizei economice nu a produs efectele scontate, potrivit unor documente interne ale Fondului Monetar Internaţional, prezentate de către România TV în cadrul emisunii "Ultima Oră".
Filip Stan
15 ian. 2013, 19:37
FMI recunoaşte: Am greşit cu austeritatea în România

Un document de lucru al FMI elaborat în această lună arată că reducerea cheltuielilor publice şi reducerea deficitelor au dus la efecte neluate în calcul în momentul în care măsurile de austeritate au fost adoptate. „S-a subestimat în mod semnificativ creşterea şomajului şi scăderea cererii interne odată cu consolidarea fiscală”, se arată în documentul citat de România TV.

Mai mult, este pusă sub semnul întrebării austeritatea ca mijloc eficient de ieşire din criză. „Politica de promovare a austerităţii este posibil să nu fi reprezentat cea mai bună soluţie în cazul anumitor ţări pentru depăşirea dificultăţilor economice determinate de criza globală”, se mai arată în respectivul document, semnat de către economistul-şef.

De asemenea, o analiză internă a Fondului, făcută în 2012, arată austeritatea a întârziat revirimentul economic. „Măsurile de austeritate au întârziat revenirea economică a României. Aceste măsuri au dus, însă, la evoluție prociclică accentuată, ceea ce a întarziat, practic, revenirea economică. Privind în urmă, s-ar putea argumenta că ajustarea ar fi putut fi graduală, mai ales având în vedere datoria publică redusă”, se spune în analiza respectivă.

Europarlamentarul PDL Theodor Stolojan a declarat, într-o intervenţie telefonică la România TV, că evaluarea nu vizează doar România în special. „Problema austerităţii s-a pus şi la Uniunea Europeană şi la FMI şi la Banca Mondială şi s-a spus foarte clar: cei care pot, nu au nevoie de austeritate, dar cei care nu se pot finanţa la costuri rezonabile, n-au încotro”, a spus Stolojan.

Acesta susţine că nu este o noutate faptul că austeritatea afectează revenirea la creşterea economică, fiind un fenomen normal atunci când este absolut necesară consolidarea fiscală. „Peste tot unde s-a aplicat austeritatea, a provocat o diminuare a activităţilor economice (…) Sigur, s-ar fi putut lua măsuri graduale, dar acestea cereau un efort suplimentar de finanţare”, a apreciat europarlamentarul PDL.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, interzis la Steaua de Valentin Ceaușescu! Dezvăluiri incendiare la 40 de ani de la Sevilla 1986
Capital.ro
Proprietarii care ar putea fi obligați să înceapă lucrările de consolidare ale blocurilor. Se dă termen de doi ani. Se vor aplica amenzi pentru refuz
Playtech.ro
Ce este Super El Niño, fenomenul care ar putea aduce temperaturi record în 2026, conform oamenilor de știință. Moment de cotitură pentru încălzirea globală
Adevarul
Putin ar putea provoca o escaladare a războiului din Ucraina înainte de 9 mai pentru a justifica mobilizarea și a testa loialitatea rușilor
wowbiz.ro
Cu ce se confruntă Valentin Sanfira, după divorț. Artistul a scris un mesaj în mediul online: „Plâng de fiecare dată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia a reușit să slăbească după ce a schimbat un singur LUCRU în dieta zilnică
iamsport.ro
S-a împotrivit să intre pe teren în finala de la Sevilla: ”Îmi era rușine de Valentin Ceaușescu să refuz”
MediaFlux
A doua zi de consultări informale de la Cotroceni! Kelemen Hunor, discuții cu Nicușor Dan. Sorin Grindeanu ar urma să se întâlnească și el cu președintele
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR