Peste 3000 de blocuri din Capitală nu au apă caldă şi căldură. Avarie majoră în Bucureşti

Mii de bucureşteni nu au apă caldă şi căldură în aceste momente. Aceasta este cea mai mare avarie pe care Bucureştiul a avut-o până acum.
Loredana Brumă
16 feb. 2022, 08:31
Peste 3000 de blocuri din Capitală nu au apă caldă şi căldură. Avarie majoră în Bucureşti

Peste 3.000 de blocuri din Capitală nu au apa caldă și căldura. Termoenergetica promite că cea mai mare avarie de până acum va fi remediată în cursul zilei de miercuri.

Peste 3000 de blocuri din Capitală nu au apă caldă şi căldură

În prezent unul din 10 blocuri nu are căldură, iar un bloc din 3 nu beneficiază de apă caldă.

„Țeava se poate sparge oricând… vara, iarna, când e ger sau nu. O problemă este această variație mare de temperatură între noapte și zi. Dar cauza principală este vechimea rețelei”, a spus directorul Termoenergezica, potrivit Digi24.  

Vezi AICI LISTA CU BLOCURILE CARE AU PROBLEME CU APA CALDĂ ŞI CĂLDURA

În București, doar 10-12% din rețeaua principală de termoficare este modernizată, iar pierderile sunt colosale – undeva la 2.200.000 l/h în 2020.

Primarul Nicușor Dan a promis că iarna aceasta va fi „un pic mai bine” ca iarna trecută, însă tot vor fi probleme. În 2021, mii de blocuri au rămas constant fără apă caldă și căldură din cauza avariilor din sistem.

Gabriela Firea susţine că preţul căldurii se va dubla în Bucureşti şi îl avertizează pe Nicuşor Dan: „Să vină cu soluţii, nu să-i arate cu degetul pe cei care i-au lăsat proiecte la cheie”

 A fost lansată aplicația Termoalert. Utilizatorii pot vedea în timp real starea sistemului de termoficare din Capitală!

A fost lansată aplicația Termoalert. Aceasta are rolul de a informa cetăţenii, în timp real, cu privire la starea sistemului de termoficare.

”Punem în practică o soluție prin care să putem comunica permanent și transparent starea sistemului centralizat de încălzire din București. Aplicația mobilă TERMOALERT informează cetățenii în timp real cu privire la starea sistemului.A fost concepută în așa fel încât să furnizeze, direct pe telefon, informații relevante privind funcționarea sistemului și de tip notificare, în cazul unei avarii sau întreruperi în furnizarea agentului termic ce afectează consumatorul.

Aplicația este disponibilă pentru sistemele de operare Android și iOS. Ea poate fi descărcată gratuit pe telefon din APP Store și Play Store (Magazin Play).

Fiecare cetățean are opțiunea de a completa în spațiul special destinat numele străzii pe care locuiește și în acest fel va fi informat imediat și în timp real cu privire la orice avarie care ar putea interveni în zona în care locuiește, motivul opririi temporare a serviciului, evoluția lucrărilor de remediere, data preconizată pentru reînceperea furnizării serviciului. Fiecare cetățean va mai putea accesa informații cu caracter continuu, precum parametrii de funcționare ai serviciului, va putea consulta toate alertele din București sau doar din zonele de interes, în timp real, și termenele estimate de remediere.

Această facilitate va fi practic la vârful degetului cetățenilor racordați la sistemul centralizat de termoficare care, în orice moment, vor putea fi în contact cu tot ceea ce ține de funcționarea sistemului.

Citeşte şi PSD: Nicuşor Dan şi Dominic Fritz, primarii USR, au eşuat în gestionarea sistemului de termoficare. Cum e Capitala, aşa este şi Timişoara

Un consumator informat va avea încredere că instituția publică îi arată problemele și vulnerabilitățile sale, că împărtășește cu el modul în care caută soluții.

Sistemul de termoficare are probleme. Lipsa investițiilor din ultimii 10 ani își arată acum efectele.

Avariile sunt încă foarte dese, iar întreruperile în furnizare afectează funcționarea normală. Totuși, se pot îndrepta lucrurile. Suntem pe acest drum, dar durează până când vom simți rezultate notabile.

APLICAȚIA POATE FI DESCARCATA DE AICI:LINK iOS: https://apps.apple.com/ro/app/termoalert/id1591078608LINK

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=ro.termoenergetica.termoalert&hl=ro&gl=ro&fbclid=IwAR3L_T7Wvsci0v0TxGjLvT00AVpI2lFRS4Xb3yyM9inz9zzAMi6rxhNnGPA a anunțat Directorul general al Termoenergetica Bucureşti SA, Claudiu Creţu.

 

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Anca Lungu, schimbare de look! Cum arată acum fosta prezentatoare TV: "Noua mea coafură"
Fanatik.ro
Top 100 cei mai mari antrenori din istorie. Cine sunt cei 3 români aflați pe lista britanicilor
Capital.ro
Bolojan îi ia locul lui Băsescu. Decizia de la Guvern a fost clasificată drept confidențial (SURSE)
Playtech.ro
Meseriile din Grupa I de muncă. Lista cu muncile grele din România pe care statul le recunoaşte la pensie
Adevarul
Un italian care se declară „rus până în măduva oaselor” laudă Coreea de Nord: „Dacă s-ar deschide vreodată, ar fi o destinație extraordinară”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Vedeta lui Dan Șucu se iubește cu cumnata unui celebru manelist
kanald.ro
Drama neștiută a Biankăi, tânăra găsită împușcată alături de iubitul ei. Ce a ieșit la iveală după tragedie: „Dumnezeu te-a trimis prea devreme la tatăl tău”
Cancan.ro
Ce au găsit anchetatorii lângă mașina Biankăi și a lui Toni, tinerii găsiți morți în zona Lacului Frumoasa 😲 ⤵️
iamsport.ro
Wow! Bernadette Szocs a explicat motivul pentru care nu vrea să-și facă un iubit
MediaFlux
Avantaj pentru pensionari și asigurați. Mai mulți bani disponibili pentru rețetele compensate
stirilekanald.ro
VIDEO Ei sunt tinerii găsiți morți într-o mașină, pe un drum forestier din Harghita. Bianka și Toni erau dați dispăruți de mai multe zile
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi