Joe Biden: Putin trebuie să plătească preţul agresiunii sale, altfel va provoca mai mult haos

Preşedintele american Joe Biden a reiterat, în discursul privind Starea Uniunii, că SUA nu va trimite trupe în Ucraina, în urma invaziei Rusiei, relatează CNN, dar că va apăra teritoriile NATO.
Filip Stan
02 mart. 2022, 06:50
Joe Biden: Putin trebuie să plătească preţul agresiunii sale, altfel va provoca mai mult haos

Joe Biden a transmis că SUA este alături de poporul ucrainean şi că au fost trimise trupe în Europa „pentru a proteja aliaţii NATO în eventualitatea în care Putin decide să înainteze spre vest”.

Preşedintele american Joe Biden i-a promis omologului său rus, Vladimir Putin că va plăti pe termen lung, pentru intervenţia militară din Ucraina.

Va fi invadată şi Republica Moldova? Lukashenko s-a dat de gol la harta următoarelor ţinte ale Rusiei VIDEO

„Deşi crede că poate obţine victorii pe câmpul de luptă, va plăti un preţ piperat pe termen lung. Nu are idee ce urmează”, a declarat Biden în discursul său.

Preşedintele american a ţinut să precizeze că armata rusă va fi din ce în ce mai slăbită în viitor, relatează Reuters.

„Suprimăm accesul Rusiei la tehnologie. Această mişcare va submina puterea economică a ţării lui Putin şi îi va slăbi armata pentru anii următori”, a continuat Biden.

De asemenea, Joe Biden a subliniat că SUA şi aliaţii săi sunt pregătiţi pentru a domoli agresiunea rusă prin sancţiuni: „De-a lungul istoriei noastre, am învăţat o lecţie importantă. Atunci când dictatorii nu plătesc un preţ pentru agresiunea lor, provoacă mai mult haos. Putin a crezut că Occidentul şi NATO nu vor răspunde. Dar a greşit. Eram pregătiţi”.

Război în Ucraina. Joe Biden anunţă că SUA vor interzice zborurile ruseşti în spaţiul aerian american

Să fie clar: forţele noastre nu sunt implicate şi nu vor fi implicate în conflictul cu forţele Rusiei în Ucraina„, a transmis Biden, în discursul despre Starea Uniunii.

El a precizat că, în schimb, trupe americane au fost dislocate în Europa „pentru a proteja aliaţii NATO în eventualitatea în care Putin decide să înainteze spre vest”.

„În acest scop, am mobilizat trupe americane terestre, escadroane aeriene şi nave pentru a proteja ţări NATO, între care Polonia, România, Letonia, Lituania şi Estonia”, a explicat el.

„Aşa cum am mai spus clar, Statele Unite şi aliaţii noştri vor apăra teritoriul ţărilor NATO cu întreaga forţă şi putere colectivă”, a arătat Biden.

El a menţionat că Ucrainei i se acordă asistenţă directă de peste un miliard de dolari, incluzând ajutor militar, economic şi umanitar din partea SUA şi a aliaţilor.

„Noi, Statele Unite ale Americii, suntem alături de poporul ucrainean”, a spus Biden. El a afirmat că această criză va dura şi a îndemnat oamenii să îşi ia inspiraţia din „voinţa de fier” a poporului ucrainean.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Românii au luat cu asalt stațiunile turistice de Paște, dar hotelierii pierd bani. Cum se explică paradoxul: „Au evitat să plătească”
Capital.ro
Pensii mai mari în România. Anunțul BNR pentru pensionari: A crescut pensia, dar n-au mai rămas bani
Playtech.ro
Zile libere 2026. Când vor avea românii următoarea mini-vacanță după Paște: vor sta acasă trei zile la rând
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Edi Iordănescu a izbucnit la adresa FRF după ce a apărut pe lista pentru postul de selecționer: ”Fraier nu o să fiu niciodată!”
MediaFlux
Când pică Paștele catolic și ortodox în aceeași zi. Lista sărbătorilor până în 2030
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj