Fosta Miss Ucraina a fugit din ţară împreună cu fiul ei. Veronika Didusenko, declaraţii cutremurătoare: „Rachetele şi bombele explodau deasupra noastră”

Fosta Miss Ucraina a fugit din ţară împreună cu fiul ei. Veronika Didusenko a fost trezitî în prima zi a invaziei de sunetele sirenelor, dar și de bombardamentele rușilor. Imediat ce a realizat că este război, şi-a luat băiețelul şi au fugit.
Alina Costache
14 mart. 2022, 10:59
Fosta Miss Ucraina a fugit din ţară împreună cu fiul ei. Veronika Didusenko, declaraţii cutremurătoare:
Fosta Miss Ucraina a fugit din ţară împreună cu fiul ei

Fosta Miss Ucraina a fugit din ţară împreună cu fiul ei. „Forțele militare ruse au început să bombardeze la ora 5 dimineața. Am condus cam 18 ore; mașinile militare pe de o parte și pasagerii pe cealaltă parte și totul se încheie cu elicoptere rusești zburând deasupra capului nostru. A fost cu adevărat înfricoșător

În călătoria mea, până la granița cu Ucraina, nu a existat niciun loc unde sirenele să nu sune, unde rachetele și bombele să nu explodeze deasupra noastră‘, a declarat Veronika, potrivit huffpost.com.

Fosta Miss Ucraina a fugit din ţară împreună cu fiul ei

Veronika Didusenko și fiul ei au ajuns în cele din urmă în Moldova, și au călătorit prin alte țări europene înainte de a ajunge la Geneva, Elveția. Tânăra cere ajutor pentru țara ei și spune că armata ucraineană are nevoie de arme.

Ucraina are nevoie de ajutor. Avem nevoie de arme, provizii. Avem nevoie de mai multe sancțiuni împotriva Rusiei. O prietenă a murit în urma exploziei din Harkiv. Era o fată în vârstă de 21 de ani. Avem nevoie urgentă de oamenii care sunt în orașele ocupate, avem nevoie de ei să evadeze, avem nevoie să meargă liberi și în siguranță. Ne dorim ca cetățenii pașnici să poată părăsi zona de război. Deci, prioritatea în acest moment este să salvăm viețile oamenilor din Ucraina, a mai spus Didusenko.

Citeşte şi: Câştigătorul MasterChef Ucraina și-a transformat restaurantul într-un adăpost: „Găteşte borş ucrainean, pentru noi este magic”

Ucraina emite un timbru de colecţie dedicat eroilor

Ucraina va avea în curând un nou timbru poştal numit „Navă rusă, du-te naibii!”, a anunţat Emine Dzheppar, adjunctul ministrului de externe. Timbrul, care se referă la incidentul din Insula Şerpilor, prezintă o schiţă a artistului Boris Groh şi a primit cele mai multe voturi într-un sondaj, a spus ea.

Informaţiile iniţiale arătau că, în 24 februarie, treisprezece poliţişti de frontieră au murit apărând Insula Şerpilor, din Marea Neagră, iar teritoriul, cel mai sudic punct al Ucrainei, ar fi fost capturat de forţele ruseşti.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a răzgândit! Transferul la FCSB a picat: „Nu se pune problema!”
Capital.ro
Schimbare de reguli la bloc. Deciziile asociației de proprietari riscă nulitate. Poșta Română a tăiat serviciul legal
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend