Andrei Şevcenko povesteşte printre lacrimi cum a aflat de începerea războiului din Ucraina: „Nu mi-a venit să cred, eram în stare de şoc”

Cel mai mare fotbalist din istoria Ucrainei, Andrei Şevcenko, 45 de ani, a vorbit în presa britanică despre situația dramatică în care se află țara sa după invazia armatei ruse.
Filip Stan
22 mart. 2022, 20:57
Andrei Şevcenko povesteşte printre lacrimi cum a aflat de începerea războiului din Ucraina:

Andrei Şevcenko i-a povestit fostului fotbalist englez Jamie Redknapp, care în prezent este editorialist la Daily Mail, cum a aflat că rușii i-au invadat țara.

“Dormeam. Am primit un telefon. Era mama mea. Ea mi-a spus: ‘A început războiul’. Nu mi-a venit să cred că Rusia va face acest pas și va începe războiul. Eram în stare de șoc”, a mărturisit printre lacrimi Andrei Șevcenko.

Fostul mare atacant a mărturisit că rudele sale au refuzat să părăsească Ucraina.

“Mama mea este acolo. Sora mea este acolo. Unchiul meu, mătușa mea, vărul meu… Prietenii mei – unii în prima linie. Ei se află acolo pentru țara noastră, pentru libertatea noastră, pentru mândria noastră. Ne apărăm. Luptăm. Trebuie să facem asta, nu avem de ales”.

Șevcenko a mai afirmat că e mândru de faptul că este ucrainean și a precizat că niciodată nu a fost mai fericit că provine din țara pe al cărui drapel se găsesc culorile albastru și galben.

În dialogul cu Jamie Redknapp, fostul star de la Dinamo Kiev, Milan și Chelsea nu a dorit să-i pronunțe numele lui Vladmir Putin, președintele Rusiei.

Citeşte şi: Directorul unui spital de campanie din Ucraina susţine că a ordonat medicilor angajaţi să-i castreze pe soldaţii ruşi capturaţi: „Sunt gândaci, nu oameni!”

“Sunt tată a patru copii. Tu ești tată a trei copii, Jamie. Nu putem accepta asta. Copii nevinovați mor. Fără niciun motiv. La asta lucrez – pentru a opri acest război. Acest război nu are motive”, a spus ”Șeva”.

“Când vezi că oamenii de pe străzi merg cu mâinile goale pentru a opri tancul, este impresionant. Ne vom apăra până la capăt. Rusia nu este binevenită aici”, a mai declarat fostul mare fotbalist, potrivit Stirileprotv.

Șevcenko a avut numai cuvinte de laudă la adresa președintelui Ucrainei, Volodimir Zelenski: “Poziția lui a fost foarte importantă. Ar fi putut pleca, dar a transmis un mesaj clar că va rămâne și că trebuie să ne apărăm țara. Asta a unit poporul ucrainean. A rămas cu ei! Nu ne vom da bătuți”.

Citeşte şi: CTP lansează o ipoteză înfricoşătoare: „Ce face România, dacă Rusia atacă Moldova? Nu va putea interveni militar”

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mesajul emoționant transmis de mama Rebecăi, fetița din Bacău care și-a pierdut viața: „Îngerașul meu…”
Fanatik.ro
Jucătorul de la CFR Cluj dorit de Pancu la Rapid a notificat clubul. Poate ajunge gratis în Giulești! Exclusiv
Capital.ro
ANM schimbă prognoza: furtuni puternice după caniculă. Harta avertizărilor pentru următoarele trei zile
Playtech.ro
Locurile de muncă devin tot mai greu de găsit. Ce spun românii despre interviuri, concedieri și salarii: „Ce șanse mai avem?”
Adevarul
Inteligența artificială transformă departamentele de resurse umane. Milioane de locuri de muncă ar putea fi afectate
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un fotbalist de doar 15 ani a fost împușcat mortal chiar în timpul meciului
iamsport.ro
Zi decisivă pentru Rapid. Sunt șanse ca giuleștenii să facă transferul mult așteptat
MediaFlux
Horoscop 6 august. Ziua în care adevărul iese la suprafață. Zodiile care iau decizii importante și cele care primesc o surpriză neașteptată
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România