Se întoarce încă o foaie a istoriei UE : Tratatul va fi modificat

În urma negocierilor din noaptea de joi spre vineri între cele 17 ţări ale zonei euro, la summit-ul UE de la Bruxelles, s-a luat decizia de modificare a Tratatului UE, de refondare a Uniunii în sensul unui  nou tratat care, după semnare, să le dea şansa unei integrări monetare şi ţărilor care nu au adoptat încă moneda euro.
Sânziana Stancu
09 dec. 2011, 09:11
Se întoarce încă o foaie a istoriei UE : Tratatul va fi modificat

Bruxelles-ul a hotărât să lase uşa deschisă zonei euro, dar şi pentru ceilalţi membri ai Uniunii. Noul „pact” european va include clauze bazate în special pe controlul mai strict al bugetelor naţionale, precum şi pe o reformă limitată a noului mecanism european de stabilitate, care va fi de acum înainte garantat de Banca Centrală Europeană, informează Reuters.

Am fi preferat o reformă de tratat în 27 (membri, n.r.), dar acest lucru nu a fost posibil din cauza poziţiei prietenilor noştri britanici (…) În consecinţă, va fi un tratat interguvernamental în 17, deschis şi celorlalţi membri ai UE care vor dori să ni se alăture„, a declarat preşedintele Franţei, Nicolas Sarkozy, într-o conferinţă de presă, vineri dimineaţă.

Marea Britanie nu a fost însă o surpriză pentru participanţii la reuniunea de la Bruxelles, deoarece avertizase mai demult că se va opune oricărei modificări a Tratatului, dacă nu i se fac nişte concesii. Dar şi suedezii, cehii şi ungurii au fost mai rezervaţi, informând că vor da un răspuns numai după ce se vor consulta cu popoarele lor, prin referendum.

Marea Britanie a exprimat în principal o condiţie aproape inadmisibilă: ar fi vrut să obţină posibilitatea de a bloca legile UE pentru supravegherea financiară paneuropeană în cazul în care Londra considera că „interesul său naţional ar fi ameninţat„.

Aşa cum se prezintă acum situaţia, viitorul tratat ar putea include în final 26 sau 25 de ţări. În afară de faptul că Marea Britanie nu vrea, deocamdată, să-şi schimbe poziţia, Regatul Unit şi Danemarca sunt singurele ţări care dispun de o clauză de exceptare de la zona euro, au comentat surse diplomatice care au cerut să li se păstreze anonimatul. Totuşi, Danemarca a lăsat să se se înţeleagă că ar fi dispusă să se asocieze acordului.

Actualele instituţii ale UE vor putea fi incluse în noul tratat, care va fi redactat până în martie şi nu va fi validat obligatoriu prin referendum naţional de către ţările membre. Asupra modalităţilor juridice mai este de discutat, dar, în principiu, noul tratat se va inspira din scrisoarea franco-germană trimisă săptămâna aceasta preşedintelui UE, Herman van Rompuy, precum şi pe propunerile acestuia.

În principiu, se prevede ca ţările care vor avea un deficit bugetar de peste 3% din PIB să fie sancţionate automat, această decizie putând doar cu majoritate calificată a ţărilor membre.

Oricum se vor rezolva probleme în cadrul celui de 16-lea summit UE de la începutul crizei în Europa (2009), Sarkozy afirmase încă de la începutul reuniunii  că „acest summit va face istorie”.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Cum uzi corect vinetele ca să nu fie amare. Trucul simplu care te ajută să ai o recoltă bogată
Capital.ro
Taxa pregătită în România. Românii cu cont la bancă o vor plăti: Asta înseamnă să tai din puterea de cumpărare a populației
Playtech.ro
Români plecaţi ani de zile în Marea Britanie au decis să se întoarcă în România. După 11 luni, au regretat decizia: 'Nu are rost, nu mai...
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Alertă meteo de ultimă oră. Ce zone din România sunt vizate
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
Ștefan Mandachi, prima REACȚIE după ce iubita cu care are un copil a cerut ordin de protecție împotriva lui: 'Declar cu toată fermitatea!'
Playsport.ro
Uimirea unui tânăr din Danemarca atunci când i-a cunoscut pe părinţii iubitei sale românce. „Nu știu e normal așa ceva”
Capital.ro
Un mare artist al României s-a stins. A lăsat în urmă multă durere. Nimeni nu se aștepta să plece așa devreme
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Vârsta de pensionare de 65 de ani și pentru ”anumite categorii” care ieșeau la 48 de ani. ”Un pic de bun simţ!”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Mugur Isărescu are probleme în afacerile familiei