Din nou la coadă. Bucureştenii, nevoiţi să revină la ghişee după mărirea taxelor şi impozitelor

După ce au stat ore întregi la cozi încă de la începutul anului, pentru a-şi plăti dările la stat, bucureştenii se văd acum nevoiţi să revină la ghişee şi să mai dea nişte bani.
Filip Stan
31 ian. 2013, 18:18
Din nou la coadă. Bucureştenii, nevoiţi să revină la ghişee după mărirea taxelor şi impozitelor

Această situaţie s-a creat după ce taxele şi impozitele au fost mărite cu 16% în ultima şedinţă a CGMB, relatează România TV. Vineri, ghişeele din Bucureşti vor fi închise pentru ca funcţionarii să aibă timp să facă socotelile.

Încă din primele zile ale anului oamenii au făcut cozi la ghişee pentru a-şi plăti taxele şi impozitele. De luni însă ei trebuie să revină la ghişee pentru a plăti diferenţa de 16%.

Unii contribuabili la bugetul local s-au împăcat cu gândul că trebuie să mai vină o dată să stea la cozi interminabile pentru a achita diferenţa de impozit. Alţii însă, în special persoanele în vârstă, au spus că le vine greu să se mai deranjeze încă o dată.

„Mâine (vineri, n.r.) este o zi în care nu se lucrează la direcţia de taxe şi impozite tocmai pentru că se face recalcularea acestor taxe şi impozite şi ii vom înştiinţa prin poştă petru că aşa e corect”, a declarat primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman.

Aşadar, abia de luni bucureştenii vor putea reveni la ghişee pentru a-şi plăti diferenţa. Cei care o achită până pe 30 septembrie vor beneficia de o reducere de 10 la sută.

În Capitală, pentru o garsonieră se plătea anul trecut un impozit cuprins între 48 şi 92 de lei, iar anul acesta va fi între 56 şi 106 lei. Cel mai mult vor resimţi mărirea taxelor şi impozitelor cei care stau în apartamente de 4 camere, diferenţa va fi cuprinsă între 26 şi 35 de lei.

Astfel, impozitul va fi pentru

– Garsonieră: 56 – 106 lei;

– 2 camere: 97 – 165 de lei;
– 3 camere: 164 – 220 de lei
– 4 camere: 193 – 255 de lei

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Cine este omul care a „trimis-o” pe Simona Halep la Turneul Campioanelor. Fostul lider WTA a dezvăluit cu ce se ocupă la Riad: „Sunt impresionată”
Capital.ro
Dezvăluirea momentului despre Călin Georgescu: Eu o să fiu președinte, jocurile sunt făcute! Acum s-a aflat
Playtech.ro
Salariu minim brut 2025. Câţi bani îţi ia statul la final de lună
Adevarul
Când crește valoarea tichetelor de masă în România și cine beneficiază de majorare
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Cine era românul care a murit după prăbușirea turnului de la Roma. Bărbatul a fost scos de sub dărâmături după 12 ore. Întreaga operațiune s-a desfășurat sub privirile neputincioase ale soției
iamsport.ro
BREAKING | Transferuri-șoc la Craiova: își vinde titularul și aduce jucătorul dorit insistent de FCSB! Ce alt fotbalist va pleca din Bănie
MediaFlux
Prețuri noi pentru clienții Hidroelectrica. Oferta companiei pentru luna noiembrie
stirilekanald.ro
VIDEO Livratorul sri lankez, lovit și scuipat în Popești-Leordeni, și-a retras plângerea. Tinerii violenți scapă doar cu amendă
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai