Hohote de râs la dezbaterea proiectului Legii bugetului pe 2013 la Comisiile de buget – finanţe

Comisiile de buget-finanţe ale Parlamentului au adoptat, vineri, proiectul legii bugetului de stat pentru anul 2013. Raportul favorabil a fost votat cu 23 de voturi "pentru", 3 abţineri şi 5 voturi "împotrivă". După câteva zile de dezbateri intense, oboseala i-a ajuns pe aleşi, finalul dezbaterilor fiind marcat de accese de ilaritate ale aleşilor.
Filip Stan
01 feb. 2013, 18:20
Hohote de râs la dezbaterea proiectului Legii bugetului pe 2013 la Comisiile de buget - finanţe

Cuprinsă de un acces de râs nervos a fost deputatul PDL Andreea Vass în timp ce îşi susţinea un amendament. „Poziţia 391…”, a reuşit Paul să îngaime înainte de a o pufni râsul. Preşedintele de şedinţă, Dan Radu Ruşanu (PNL) nu numai că nu a reuşit să o potolească, ci a provocat râste în toată sala cu solicitarea „Spuneţi numărul curent că poziţii sunt mai multe”.

Când părea că un minim de sobrietate s-a reinstaut în comisie, Ruşanu a provocat noi chicoteli cu ambigua formulare „Doamna deputat, treceţi la poziţia următoare”.

La nivelul comisiilor de buget-finanţe a fost amendat proiectul legii bugetului de stat pe anul 2013, faţă de forma popusă de Guvern, fiind realizate o serie de redistribuiri de sume de la bugetul Ministerului de Finanţe către alţi ordonatori de credite, informează Mediafax.

Joi, parlamentarii din comisiile de buget-finanţe au aprobat un amendament al deputatului PSD Viorel Ştefan privind alocarea sumei de un milion de lei pentru studiul de fezabilitate pentru centura Slatina. Suma de un milion va fi luată de la Ministerul Finanţelor.

De asemenea, parlamentarii din comisiile de buget-finanţe au aprobat, cu acordul majorităţii şi al opoziţiei, un alt amendament al lui Viorel Ştefan prin care se suplimenta de la Ministerul de Finanţe cu suma de cinci milioane de lei programul de sprijin al Cultelor.

Bugetul Ministerului Justiţiei a fost suplimentat, la comisiile de buget, cu 10 milioane de lei din necesarul de peste 183 de milioane de lei pentru aplicarea Codului de procedură civilă. Comisiile juridice adoptaseră, anterior, un amendament pentru suplimentarea bugetului MJ cu 183 de milioane de lei pentru aplicarea Codului de procedură civilă. În Comisiile de buget-finanţe din Parlament nu a mai fost susţinut însă amendamentul. În schimb, la propunerea deputatului PSD, Viorel Ştefan a fost adoptată, în Comisiile de buget, suplimentarea bugetului MJ cu 10 milioane de lei.

De asemenea, bugetul Ministerului Dezvoltării şi Administraţiei a fost suplimentat în comisiile de buget din Parlament cu 7 milioane de lei pentru programele privind pietruirea sau astfaltarea drumurilor locale, la propunerea deputatului PSD Viorel Ştefan.

Bugetul SIE a fost majorat cu 2 milioane de lei, la nivelul Comisiilor de buget din Parlament, faţă de suma alocată iniţial prin proiectul bugetului de stat pe anul 2013, unde erau prevăzute 180 de milioane de lei. Comisiile au adoptat un amendament formulat de deputatu PNL Gheorghe Dragomir, prin care a fost suplimentat bugetul SIE cu 2 milioane de lei, fiind redus bugetul pentru Ministerul de Finanţe.

Vineri, comisiile parlamentare de buget au adoptat amendamente la bugetul Ministerului Educaţiei care reprezintă realocări de fonduri pentru obiective noi, cum ar fi 2.700.000 lei pentru Laboratorul de Cercetare de la Murighiol sau 1.500.000 lei pentru studioul de teatru de la UNATC.

Deputatul PSD Vasile Popeangă a citit patru amendamente pentru realocări de fonduri în cadrul Ministerului Educaţiei, care au fost agreate de ministrul pentru Buget, Liviu Voinea, şi aprobate de comisii.

Astfel, pentru obiectivul nou „Laboratorul de cercetare Murighiol”, din judeţul Tulcea, vor fi alocate 2.700.000 lei, urmărindu-se crearea Centrului internaţional de studii Dunăre- Delta Dunării- Marea Neagră.

Pentru un alt obiectiv de investiţii cu denumirea „Studio de teatru la Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti” vor fi alocate 1.500.000 lei, din care 500.000 lei de la buget şi 1.000.000 lei din venituri proprii.

„Se introduc sumele aferente investiţiilor derulate prin fonduri externe nerambursabile, suma de 148.727.000 lei, proiecte cu finanţare din fonduri externe nerambursabile, suma de 452.820.000 lei. Motivarea este următoarea: pentru corelarea programului de investiţii publice cu sumele de finanţare aferentă programelor cu finanţare rambursabile şi celor cu finanţare cu fonduri externe nerambursabile”, a precizat Popeangă.

Comisiile parlamentare de buget-finanţe au mai aprobat un amendament la bugetul Societăţii de Televiziune, alocând 770.000 lei pentru investiţii pentru transmisiile din teritoriu.

Proiectul legii bugetului de stat pe anul 2013 urmează să intre în dezbaterea plenului Parlamentului.

DailyBusiness
Deputatul AUR Dan Tanasă, acuzat că își trimite singur mail de amenințare. „Când te reclami la poliție?”
Spynews
De ce a participat Teo Costache, de fapt, la Insula Iubirii. Ce a spus ispita masculină despre momentele incendiare cu Ella: "Mi-aș fi dorit..."
Bzi.ro
Carmen Negoiță, goală pe internet! „Cea mai apreciată poză!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Mitică Dragomir, la un pas să fie linşat pe Giuleşti: “M-a aşteptat unul să bage şurubelniţa în mine că n-a câştigat Rapidul!”
Capital.ro
TAXA pe care trebuie să o plătească toți locuitorii. Se aplică pentru persoane fizice și companii
Playtech.ro
De ce pâinea este mereu așezată în spatele supermarketurilor. Strategia secretă a marilor lanțuri de magazine
Adevarul
Rețeta sănătoasă, care te ajută să slăbești fără să renunți la gust, recomandată de un antrenor de fitness: „Am pierdut 7 kilograme”
wowbiz.ro
Un nepalez a fost găsit în stare de inconștiență la marginea unui drum din Vaslui! Străinul a fost salvat la timp de un jandarm aflat în timpul liber
Economica.net
VIDEO Autostrada Bucureştiului - Se ridică podul peste lacul Cernica
Prosport.ro
Cea mai frumoasă voleibalistă a lumii a publicat imagini mai mult decât îndrăznețe în costum de baie
kanald.ro
Preț carburanți luni, 1 septembrie 2025: Prețul unui litru de motorină a crescut la începutul lunii! Cât costă litrul
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan a anunțat DEMISIA: 'Nu are rost să mai stau'
iamsport.ro
BOMBĂ! Șumudică, dorit de o echipă importantă din Europa: urmează să se întâlnească cu președintele pentru negocieri
MediaFlux
Lovitură pentru pensionari! Sute de mii de seniorii plătesc CASS chiar dacă au pensie sub 3.000 lei
stirilekanald.ro
De ce a murit Lina Bina, actrița din filmele pentru adulți, la doar 24 de ani. Ultima ei postare, tulburătoare
Fructul care trebuie consumat zilnic în lunile de vară, potrivit dr. Mihaela Bilic: „Are efect anticancer și protejează pielea de razele ultraviolete”