Alimentele prăjite cresc riscul de apariţie a cancerului. Vezi de ce produse trebuie să te fereşti

Ştiai deja că pâinea albă, cartofii prăjiţi şi chipsurile nu au valoare nutritivă, ci ajută doar la adunarea kilogramelor în plus. Dar ştii că prin prăjire toate aceste produse degajă acrilamidă, o substanţă cancerigenă?
Iulian Tudor
01 feb. 2013, 17:58
Alimentele prăjite cresc riscul de apariţie a cancerului. Vezi de ce produse trebuie să te fereşti

Iată la ce alimente trebuie să ai grijă, deoarece conţin acrilamidă: cartofii prăjiţi, chipsurile, biscuiţii, pâinea, cereale pentru micul dejun prăjite, fursecuri.

Pentru a reduce riscul de formare a acrilamidei, schimbă modul în care găteşti carbohidraţii şi schimbă meniul, însă ai grijă la ce tip ce carbohidraţi alegi să găteşti.  

Înainte de a găti cartofii, lasă-i la înmuiat în apă măcar 30 de minute. Acest obicei va reduce nivelul de acrilamidă cu până la 38%, iar dacă îi laşi în apă două ore riscul va fi unul şi mai diminuat. Atunci când prăjeşti pâine este de preferat să o faci pe cel mai mic nivel şi să nu formeze o crustă maronie la suprafaţă. Include în dietă legumele crucifere, cum ar fi broccoli, varză, conopidă, varză de Bruxelles care conţin substanţe anticancerigene şi te protejează de efectele nocive ale acrilamidei.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Joao Paulo și Jovo Lukic, out?! FIFA le lovește în plin pe FCSB și Universitatea Cluj
Capital.ro
Semnal de alarmă la Veneția: măsura care ar putea descuraja complet turiștii
Playtech.ro
Ce perioade sunt considerate vechime la pensie chiar dacă nu ai avut un loc de muncă. Mulți români nu știu că se iau în calcul
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ipoteză șoc în cazul morții actriței Ece Irtem. O mușcătură de maimuță i-ar fi cauzat decesul
iamsport.ro
Scandalul-monstru din vestiarul României la CM 1994. Gică Popescu și-ar fi ”trimis” un coleg acasă, după conflictul cu secundul: ”Te-am făcut mare antrenor, vezi-ți de treaba ta!”
MediaFlux
Horoscop de weekend 20-21 iunie. Ce rezervă astrele pentru fiecare nativ
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?